sobota, 16 stycznia 2016

Stymulacja mózgu wszczepianymi elektrodami


Stymulacja mózgu wszczepianymi elektrodami jest stosunkowo nową metodą walki z chorobami neurologicznymi. Elektrody są cienkie jak włos, czasem umieszcza się je na głębokości kilku centymetrów w czaszce.


Elektrody są połączone z przewodem biegnącym wewnątrz ciała pacjenta do neurostymulatora. Jest to niewielkie urządzenie z wewnętrzną baterią wszczepiane w klatkę piersiową chorego (zwykle w okolicy obojczyka). Stymulator reguluje parametry impulsów elektrycznych wysyłanych przez elektrodę w mózgu, a lekarz może je zmieniać, posługując się specjalnym urządzeniem – przez skórę.

Podczas operacji wszczepienia elektrod pacjent jest przytomny. Dokładne położenie elektrod ustalane jest dzięki nowoczesnym metodom obrazowania medycznego zwłaszcza tomografii. Efekty różnią się w zależności od tego, w jakim miejscu wszczepiona zostanie elektroda.
Stymulacja mózgu stosuje się zwłaszcza do walki z drżeniem kończyn pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Metoda ta nie pozwala na całkowite wyleczenie, jednak zwiększa komfort życia chorego. Ze względu na potencjalne ryzyko związane z operacją wykorzystuje się ją u osób, którym inne metody nie mogą pomóc. Od 2005 roku stara się wykorzystywać stymulację mózgu do zmniejszenia objawów depresji oraz zespołu Tourette’a. 

Naukowcy chcą też łagodzić epilepsję, bóle głowy oraz nerwice.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne