poniedziałek, 29 lutego 2016

Czy można żyć 150 lat?


Polecam książkę, która moim zdaniem powinna być obowiązkową lekturą każdej osoby, która pragnie się zdrowo odżywiać. 

Jej tytuł to: "Czy można żyć 150 lat?", której autorem jest Michał Tombak.

"Należy zrozumieć, że każda dolegliwość w naszym ciele ma nie tylko fizyczne, ale również psychiczne przyczyny. Wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu - to wynik naszego sposobu myślenia, wpływającego na to, co się z nami dzieje.

Przysłuchaj się swoim słowom, jeśli zauważysz, że jedną i tę samą myśl wypowiadasz przez kilka dni i to po kilka razy, to oznacza, że stała się ona dla Ciebie szablonowa, stereotypowa. Wszyscy żyjemy myślami. Myśli kierują naszym postępowaniem i jeśli są przepełnione gniewem trwogą, bólem, smutkiem i uczuciem zemsty, to jak sądzisz, w jakie czyny mogą się one przerodzić...? Jeśli myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj czeka nas wszystko co najlepsze. Jeśli dominują myśli negatywne - to i życie staje się nieudane i trudne.

Nasuwa się jasny wniosek: należy jak najszybciej pozbyć się negatywnych myśli - to droga nie tylko do zdrowia psychicznego, ale również i fizycznego. Każdy człowiek powinien ciągle wypracować w sobie umiejętność szczęśliwego życia. Jest to coś, czego bardzo ciężko się nauczyć. 

Każdy musi dokonać tego sam.


sobota, 27 lutego 2016

Uważność-skupiony umysł.


Profesor Henry Dreher wymienił  7 cech osobowości immunologicznie silnej. 

Psycholog Aleksander Teisseyre proponuje  jeszcze jedną cechę: Uważność – skupiony umysł

Cecha ta pochodzi od Dr Jon Kabat-Zina. Zademonstrował on na tysiącach pacjentów, że trening skupionego umysłu wydatnie pomaga w radzeniu sobie ze stresem, bólem i chorobą. Zwiększa szanse na uleczenie i sprzyja rozwojowi człowieka.

„Uważność to zdolność do skupiania uwagi na „tu i teraz”, na tym, w co jesteśmy aktualnie zaangażowani – na pracy, kontakcie z drugim człowiekiem, na każdej czynności, na realiach życia. Przeciwieństwem uważności jest nieobecność, gubienie się w myślach dotyczących przeszłości i przyszłości. Uważność to także pamiętanie o różnych aspektach naszego życia, o potrzebach naszych i potrzebach innych ludzi, dbanie o nasze relacje.” - twierdzi Teisseyre.

Aby trenować uważność zacznij od ćwiczeń z oddechem, potem możesz przejść do medytacji.

***Zadanie nr 1 - jogiczny oddech***


Usiądź prosto na przedniej części siedzenia krzesła. Dłonie leżą swobodnie na udach. Unieś mostek i opuść ramiona. Oddychaj świadomie. Zwróć uwagę, jak powietrze napływa przez nos i jak z powrotem wypływa.
Połóż jedną rękę z rozstawionymi palcami na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu
Zrób głęboki wdech, napełniając najpierw klatkę piersiową, a potem brzuch
Zrób głęboki wydech, wciągając najpierw brzuch, a następnie klatkę piersiową
Powtórz taki wdech i wydech ok. 9 razy

Po takim jogicznym oddychaniu opuść dłonie z powrotem na uda i oddychaj normalnie.
uważaj - na zjawisko hiperwentylacji (jest to stan kiedy „oddychasz za dużo"), może objawiać się zawrotami głowy, kołataniem serca, itd. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek przykrych odczuć należy przerwać ćwiczenie. Aby zapobiec hiperwentylacji należy dbać o to, aby wydech był łagodny, długi, nie forsowany i nieskracany.

***Zadanie nr 2 - 5 kroków***

Jacek Santorski1 proponuje 5 skutecznych kroków radzenia sobie ze stresem, które pomogą ci w treningu uważności:

1) Zatrzymaj się – jeżeli sytuacja jest już nie do zniesienia, czujesz, że jak zaczyna narastać gniew – zrób STOP! Uświadom sobie właśnie tę sytuację tu i teraz.

2) Rzuć kotwicę – zaczep uwagę o coś wyraźnie uchwytnego, np. zorientuj się, która jest godzina. Najlepiej jest też wtedy wyjść natychmiast, choć na minutę czy dwie. Dla osób z pewnym doświadczeniem w medytacji czy ćwiczeniu oddechów doskonałą metodą będzie ćwiczenie wietnamskiego nauczyciela zen Thich Nhat Hanha. Odmierzając krokami każdy wdech i wydech mów do siebie:
1.Robię wdech – i wiem, że we mnie jest złość.
2.Robię wydech – i wiem, że ta złość jest mną.
3.Robię wdech – i wiem, że ta złość jest przykra.
4.Robię wydech – i wiem, że ten stan minie.
5.Robię wdech – i staję się spokojny.
6.Robię wydech – i mam dość siły, by zatroszczyć się o siebie.

Poczuj teraz siebie – wykonaj ugruntowujące ćwiczenie Lowena.: Skieruj oczy w dół, dosłownie poczuj swoje stopy, nogi, miednicę, wyrostki kulszowe. Zorientuj się w sobie – czujesz ciepło/zimno, napięcie, pobudzenie, ból, skurcz, drżenie? Jak siebie czujesz? „Gdzie jest” Twoja energia ?

3) Co przeżywasz? - rozpoznaj i nazwij swoje emocje (samoświadomość). Spróbuj dotrzeć do tych prawdziwych. Obejmij siebie uwagą. Rozpoznaj przynajmniej uczucia podstawowe: gniew, ból i lęk.

4) Rozejrzyj się, zorientuj w sytuacji – zidentyfikuj swoje automatyczne myśli. Przyjrzyj się swoim myślom o świecie:
poczucie, że świat się. wali, lub wali się na nas
poczucie totalnego oddzielenia (wszystko „za szybą")
poczucie, że wszyscy (lub ważna osoba) są groźni, wrogo na­stawieni, chcą mnie zniszczyć, zastawiają pułapki
dzielenie ludzi i zjawisk na „białe" i „czarne"; idealizowanie jednych, dyskredytowanie drugich, skrajna łatwowierność i skraj­na nieufność
poczucie, że wszyscy mnie opuszczają lub opuszczą
poczucie, że się jest winnym lub wyrządza komuś krzywdę przez sam fakt mówienia NIE
poczucie, że ktoś mnie wykorzystuje
poczucie, że otoczenie jest jedynie areną walki
poczucie, że nikt mnie nie docenia
poczucie, że świat dzieli się na prześladowców i ofiary..

Przełącz teraz uwagę – spójrz na osobę, z którą masz do czynienia jak byś ją widział po raz pierwszy w życiu. Potem porozmawiaj z kimś rozsądnym o swojej wizji świata.

5) Określ dystans, ustal granice – sprawdź czy nie popadasz, w którąś ze skrajności: tkwienie w sytuacji (nawarstwienie problemów) czy ukrywanie się (unikanie konfrontacji z rzeczywistością). Zrób coś przeciwnego – czyli oderwij się na chwilę lub wyjdź z ukrycia.

Po przejściu tych 5 kroków (może to zająć chwilę lub kilka godzin), przystąp do usuwania objawów i przyczyn stresotwórczej i wywołującej złość sytuacji.

Teraz czas na pozytywne myślenie!.


piątek, 26 lutego 2016

Kiedy trzeźwieją?



Statystyczny mieszkaniec Rosji wypija rocznie 14,1 litra czystego spirytusu. 
Najwięcej na świecie.


wtorek, 23 lutego 2016

Astma - czy wiesz co Ci grozi?


Skutki nieprawidłowego leczenia astmy są ogromne zarówno dla pacjenta, jak i społeczeństwa

Wprawdzie liczba chorych z ciężką astmą jest znamiennie niższa od chorych z astmą łagodną, jednak koszty związane z leczeniem tej pierwszej grupy są wielokrotnie wyższe. Dotyczy to zwłaszcza kosztów związanych z hospitalizacją. Koszty społeczne i ekonomiczne można istotnie ograniczyć przez odpowiednio prowadzoną prewencję astmy jak i starannie dobrane metody leczenia.

Jakie szkody powoduje przewlekłe zapalenie w oskrzelach?

Pod wpływem przewlekłego zapalenia w kanalikach oskrzelowych następuje przerost mięśni gładkich, które rozrastają się "do wewnątrz", pomniejszając światło dróg oddechowych. Pod nabłonkiem oskrzeli odkłada się włóknisty kolagen, pogrubiający ścianki oraz zwiększa się liczba tzw. komórek kubkowych, które wytwarzają gęsty i lepki, tworzący czopy w oskrzelach śluz. Proces ten doprowadza do niszczenia (złuszczania)nabłonka rzęskowego, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie dróg oddechowych.

Pozbycie się astmy oskrzelowej i jej uporczywych dolegliwość (kaszlu, nocnych ataków duszności, nadmiaru plwociny) powoduje to, że Twoje ciało zaczyna wypoczywać co objawia się unormowanym snem, a co za tym idzie obniżeniem poziomu stresu w organizmie spowodowanym ciągłym oczekiwaniem na napad astmy. Mniej się denerwujesz, masz mniej ataków duszności więc więcej śpisz. Powoduje to cofanie się uczucia zmęczenia, rozdrażnienia. Twój mózg zaczyna lepiej funkcjonować. Dalej powoduje to regulację produkcji hormonu kortykoliberyny znajdującej się w mózgu (odpowiedzialnej za wytwarzanie składników łoju w organizmie) cofa się łojotok, trądzik. Mniej łoju w organizmie to mniej problemów ze skórą. Ponadto obniżenie poziomu cholesterolu powoduje cofanie się zmian miażdżycowych, lepszą pracę serca i innych narządów wewnętrznych oraz lepsze samopoczucie, itd.

Czy wiesz, że...

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną oskrzeli. Jej przebieg charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia, stąd często mówi się o zmiennym jej przebiegu.Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, ucisk w klatce piersiowej, napady męczącego kaszlu.
Podczas zaostrzenia objawy astmy mogą ulec takiemu nasileniu, że zagrażają życiu. Aby uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji, konieczna jest jak najlepsza kontrola przebiegu choroby , unikaniu czynników wywołujących zaostrzenia choroby, ale także na samoobserwacji i samokontroli .
Zwężenie światła oskrzeli i hamowanie przepływu powietrza jest wywołane czterema mechanizmami:
» Ostrym skurczem mięśni gładkich oskrzeli, w reakcji na alergeny lub inne bodźce drażniące.
» Obrzękiem ścian oskrzeli (tkanki łącznej i błony śluzowej), co zmniejsza do "wewnątrz" światło przepływu powietrza,
» Przebudową ścian oskrzeli, który to proces jest przewlekły i nieodwracalny,
» Zaleganiem w drogach oddechowych gęstego śluzu, który tworzy tzw. czopy śluzowe, zatykające całkowicie drobne rurkowate kanaliki oskrzelików.
Ostry skurcz oskrzela powodowany jest najczęściej przez:
» Pospolite alergeny wziewne: roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i grzyby, białka zwierzęce, zwierzęta futerkowe,
» Fizjologiczne substancje "drażniące" wydzielane przez organizm chorego podczas wysiłku fizycznego, kontaktu oskrzeli z zimnym powietrzem, oparami i lotnymi związkami chemicznymi oraz wskutek silnej reakcji emocjonalnej (płacz, śmiech).

Zapotrzebowanie na witaminy, minerały i aminokwasy

W zdrowej diecie - według Instytutu Żywności i Żywienia - powinno znajdować się dziennie:
Witaminy Minerały
B1 1,6-1,8 mg Wapń 1200 mg
B2 1,8-2,6 mg Magnez 400-1200mg
B3 15-18 mg Fosfor 800 mg
B5 7,0 mg Potas 100-500 mg
B6 2,0 mg Żelazo 30 mg
k. foliowy 0,28 ug Cynk 40-50 mg
B12 2-3 ug Miedź 0,5-3,0 mg
C 100-200 mg Mangan 2,0-5,0 mg
E 10-15 mg Chrom 100-200 mg
A 0,8-1,0 mg Selen 200-400 mg
D 0,01 mg

Aminokwasy: człowiek jest w stanie wyprodukować 12 aminokwasów, pozostałe 10 (zwanych niezbędnymi) musimy dostarczyć w pożywieniu.

WHO poleca przestrzeganie spożywania dziennej dawki witamin, minerałów i aminokwasów. Ponieważ pożywienie nie zapewnia wymaganego minimum lekarze zalecają suplementy, które uzupełnią braki.


poniedziałek, 22 lutego 2016

Przełom w terapii - przerwanie cyklu astma-stres-bezsenność


Codzienny stres, gonitwa, gorączkowa praca a także zdenerwowanie lub strach prowadzą u większości chorych na astmę do nasilenia dolegliwości, zwiększają częstość występowania duszności, a nawet mogą doprowadzić do ciężkiego napadu astmy. 

Zdenerwowanie z powodu pośpiechu może szybko przerodzić się w uczucie braku powietrza. Należy być tego świadomym i w miarę możliwości unikać tego rodzaju sytuacji! Zdenerwowanie i panika zawsze nasilają odczucie duszności.

Ataki duszności występują najczęściej pomiędzy godziną drugą a piątą nad ranem. Napady duszności i męczącego kaszlu spowodowane są skurczem oskrzeli. Z ich powodu człowiek nie wysypia się, jest zmęczony i przygnębiony z powodu bezsennych nocy. Wiecznie stresuje się napadami astmy i możliwością ich wystąpienia. Astma i jej nocne ataki zaburzają zdrowy sen.

Astma i ciągły lęk wywołują samonapędzający się cykl astma-stres-bezsenność.

Bardzo szybko wpada się w błędne koło: coraz bardziej się denerwuje - występują coraz częściej ataki astmy, nasilające się nocą - coraz mniej śpi, więc jeszcze bardziej się denerwuje i ataki są jeszcze częstsze i bardziej uciążliwe - jeszcze krótszy sen. Z każdą nocą jest gorzej. Tak nakręca się spirala astma - stres - bezsenność.

Przerwanie tego błędnego koła najskuteczniej odbywa się poprzez jednoczesne działanie na wszystkie poziomy. Likwidacja jednocześnie astmy, stresu i bezsenności ma wyjątkowo wysoką skuteczność w przerwaniu błędnego koła A-S-B.

Staraj się, by Twoja rodzina i środowisko pracy były zrelaksowane, ponieważ stres i napięcie emocjonalne odgrywają kluczową rolę przy astmie.

Stosowanie leków jest drogie, trudne, pracochłonne i prawie nigdy nie przynosi trwałych efektów. Stosowanie ich przypomina szamotanie się ptaka w klatce. Zastosujesz jeden, prześpisz jedną noc, drugą, na chwile znikną ataki nocnych duszności i kaszlu. Stop... znów nie śpisz, znów nie możesz pokonać ataków, więc stosujesz drugą.... i tak bez końca i bez trwałych rezultatów. I możesz tak się miotać do końca życia, jak większość....Warto zastosować kilka różnych metod, poeksperymentować z czystej ciekawości. 

Jednak, żeby mieć trwałe efekty musisz dokonać trwałych zmian. Trwałych i inteligentnych, czyli super skutecznych i łatwych do zastosowania przez długi okres czasu. 


piątek, 19 lutego 2016

Cichy zabójca - astma


W Polsce choruje na nią od 5 do 10 procent populacji w zależności od regionu kraju. 

Objawia się najczęściej napadowym kaszlem, świszczącym oddechem spowodowanym skurczem oskrzeli. Astma - choroba zwana inaczej dychawicą oskrzelową, w której mięśnie okrężne oskrzelików kurczą się powodując zwężenie dróg oddechowych, utrudniając przepływ powietrza.

Astma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, iż cierpi na nią 100-150 milionów osób. Astma jest również przyczyną ponad 180 tysięcy zgonów i jedną z niewielu chorób przewlekłych, której wskaźnik umieralności niepokojąco stale wzrasta.
Fakty i liczby

Astma jest jedną z najczęstszych chorób w krajach rozwiniętych - w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii.

Zarówno na świecie, jak i w Polsce astma wiąże się ze znacznymi kosztami społecznymi, a także ekonomicznymi. Koszty astmy można podzielić na: bezpośrednie (np. pobyty w szpitalu, wizyty w doraźnej pomocy lekarskiej, płace personelu medycznego, transport chorych, leki, urządzenia do podawania leków, testy diagnostyczne, nauka i edukacja), pośrednie (np. niezdolność do pracy i dni opuszczone w szkole, wypłaty zasiłków chorobowych, przejazdy do lekarza, zgony) oraz niewymierne (np. cierpienie pacjentów).

Najczęstszą astma zawodową w Polsce jest astma piekarzy. Według ocen epidemiologicznych w różnych krajach europejskich jej występowanie waha się w granicach 1-45 % zatrudnionych. Tak znaczna rozbieżność jest z jednej strony wynikiem zróżnicowanej eksplozji na alergeny, z drugiej strony wynika z różnych kryteriów diagnozy tej choroby.

Astma jest czwartą z kolei przyczyną nieobecności w pracy. Co trzeci astmatyk był w ciągu ostatnich trzech miesięcy na zwolnieniu z powodu tej choroby. Dwóch na trzech chorych na astmę odczuwa objawy choroby przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Dwóch na pięciu - odczuwa je codziennie. Warto więc prowadzić szeroką akcję edukacyjną dotyczącą tej groźnej przewlekłej choroby.

W Polsce z jej powodu cierpi około 8 procent dzieci oraz 5 procent dorosłych, a więc jest to około 3 milionów osób. Częstość występowania tego schorzenia ciągle wzrasta, zwłaszcza u dzieci, które zamieszkują wielkie aglomeracje miejskie.

Astma staje się ogromnym problemem u polskich dzieci w wieku szkolnym. Nieleczona oraz nierozpoznana choroba wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz kosztami ekonomicznymi. 

Schorzenie to jest częstą przyczyną absencji szkolnej, problemów w nauce oraz obniżenia sprawności i pogarszania się sytuacji ekonomicznej rodzin.


czwartek, 18 lutego 2016

Wpływ roślin doniczkowych na zdrowie.


Kamal Meattle przedstawia 3 pospolite rośliny doniczkowe, które uratowały mu życie.
 

Rośliny te produkują tlen i oczyszczają powietrze z niebezpiecznych lotnych chemikaliów. Nie tylko wpływają na nasze lepsze samopoczucie lecz również zwiększają nasza wydajność w pracy.




środa, 17 lutego 2016

Zrób sobie test kontroli astmy



W leczeniu astmy dąży się do wyeliminowania dolegliwości z nią związanych (ataki duszności, kaszel) oraz zminimalizowania stosowania szybko działających leków rozkurczających oskrzela.

 Uzyskanie tego stanu określa się mianem pełnej kontroli choroby. U chorego z optymalną kontrolą choroby nie powinny się w ogóle pojawiać uciążliwe objawy: kaszel, duszność w nocy i nad ranem, duszność po wysiłku.

Zapraszam do zapoznania się z testem i udzielenie odpowiedzi na postawione pytania.

Proszę zaznaczyć 1 odpowiedź na każde pytanie (punktacja przy każdej odpowiedzi, a wynik powstaje po zliczeniu punktów

PYTANIA:

1. Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni astma powstrzymywała Cię od wykonywania zwykłych czynności w pracy/szkole/domu?
Zawsze (1 pkt)
Bardzo często (2 pkt)
Czasami (3 pkt)
Rzadko (4 pkt)
Wcale (5 pkt)

2. Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni miałeś duszność?
Częściej niż raz dziennie (1 pkt)
Raz dziennie (2 pkt)
3 do 6 razy w tygodniu (3 pkt)
1 lub 2 razy w tygodniu (4 pkt)
Wcale (5 pkt)

3. Jak często w ciągu 4 ostatnich tygodni budziłeś się w nocy lub rano, wcześniej niż zwykle, z powodu objawów związanych z astmą (np. świszczący oddech, kaszel, duszność, ucisk lub ból w klatce piersiowej)
4 noce w tygodniu lub częściej (1 pkt)
2-3 noce w tygodniu (2 pkt)
1 raz w tygodniu (3 pkt)
1-2 razy w tygodniu (4 pkt)
Wcale (5 pkt)

4. Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni używałeś doraźnie szybko działającego leku wziewnego?
3 razy dziennie lub częściej (1 pkt)
1 lub 2 razy dziennie ( 2 pkt)
2-3 razy w tygodniu (3 pkt)
1 raz w tygodniu lub rzadziej (4 pkt)
Wcale (5 pkt)

5. Jak oceniłbyś swoją kontrolę nad astmą w ciągu ostatnich 4 tygodni?
W ogóle niekontrolowana ( 1 pkt)
Słabo kontrolowana (2 pkt)
Umiarkowanie kontrolowana (3 pkt)
Dobrze kontrolowana ( 4 pkt)
W pełni kontrolowana (5 pkt)

Prosimy o zsumowanie swoich wyników

– Liczba punktów 25 - GRATULACJE!!!!

W ciągu ostatnich 4 tygodni choroba była pod pełną kontrolą. Nie wystąpiły żadne objawy astmy, ani żadne utrudnienia w życiu codziennym spowodowane chorobą.

– Liczba punktów: 20-24 - WYNIK ZADOWALAJĄCY!

W ciągu ostatnich 4 tygodni astma była u Ciebie dobrze kontrolowana, jednak to nie była pełna kontrola. .

– Liczba punktów: poniżej 20 - WYNIK NIEZADOWALAJĄCY!

W ciągu ostatnich 4 tygodni Twoja astma nie była właściwie kontrolowana.




wtorek, 16 lutego 2016

Nie przejmuj się.


Cokolwiek "złego" w Twoim życiu Ci się przytrafia - nie przejmuj się.


Życie jest jak film w którym gramy główną rolę. Ten, który stworzył ten film, wiedział co robi. Nie ma tutaj miejsca na przypadek. Wszystko, co się Tobie "przytrafia" jest przemyślane.

Zatem powtórzę raz jeszcze: nie przejmuj się, uśmiechnij i podziękuj za możliwość doświadczania życia.

Czy można kochać tylko słońce, a nienawidzić burzę? Czy można wiedzieć czym jest noc bez dnia? Czy można wiedzieć czym jest radość bez smutku?

Więc dlaczego pokochałeś jedynie te "dobre" rzeczy, które Ci się przytrafiają, a nie dostrzegasz tego dobrego, w tym co dzisiaj jest dla Ciebie "złe"?

Wiedz, że nastanie taki dzień, że to całe "zło", jakie Cię spotkało bądź spotyka, uznasz za największe błogosławieństwo w swoim życiu.


poniedziałek, 15 lutego 2016

Urozmaicona osobowość.


Psycholog Patricia Linville z Duke University wykazała, że ludzie, których osobowość posiada różnorodne aspekty lepiej znoszą trudne sytuacje życiowe. 

Stres, zmora wielu ludzi może zbierać się w karku, w plecach, albo w bólu zęba albo zatruwać twój umysł. Jednakże im bardziejwszechstronna i różnorodna jest twoja osobowość, tym bardziej jesteś odporny na życiowe wahania „w górę” i „w dół”.

Linville przeprowadziła następujący test wśród 100 studentów: każdy z nich dostał zestaw 33 kart, które zawierały opis cech takich jak „leniwy” „wylewny” „czuły” itp. Studenci mieli je uporządkować według tego, jak bardzo odpowiadały one ich wyobrażeniu o sobie. Im więcej aspektów osobowości, im ważniejszy dla niego był osąd o nim samym i im bardziej wyróżniał się spośród innych tym większy był stopień wszechstronności.

Linville udowodniła, że osoby u których osobowość była bardziej rozbudowana odznaczają się wyższą skutecznością obrony przed zachorowaniami i depresją w warunkach stresu. Mają także większe poczucie własnej wartości. Ludzie ci pracują nad własnym rozwojem osobistym.

Jak wykorzystać jej badania do walki ze stresem?
Niestety, nie jest to takie łatwe. Nie uda ci się w dwa tygodnie sprawić by twoja osobowość stała się bardziej wszechstronna. Linville twierdzi, że rozwój w tym kierunku przychodzi z wiekiem i doświadczeniem oraz wtedy, kiedy nasze zabiegane życie wymaga od nas więcej i więcej różnorodnych aspektów osobowości.

Wszechstronność to posiadanie różnorodnych aspektów osobowości, często na pierwszy rzut oka nie pasujących do siebie. Są one wyrażane przez różnorakie zainteresowania i role w różnych dziedzinach życia – jako zainteresowania zawodowe, pozazawodowe, zamiłowania, hobby, praca charytatywna, twórczość artystyczna, podróże etc. Można o nich mówić jako o podosobowościach. Bardzo istotna jest tutaj integracja tych rozmaitych aspektów, zapewniająca nie tylko różnorodność ale i ciągłość, spójność osobowości.

Zastanów się nad aspektami swojej osobowości. Weź pod uwagę:

*hobby – rozwijaj swoje zainteresowania; możesz to robić sam lub z innymi ludźmi; hobby wcale nie musi być drogie, niektóre zajęcia są przecież za darmo 
*poszukaj kursu w temacie, w którym chciałbyś się rozwinąć; może nowe wykształcenie i zupełna zmiana zawodu?
*zrezygnuj z telewizji – nie całkiem oczywiście, oglądaj tv w ograniczonym zakresie, tylko, to, cię interesuje, a nie wszystko jak leci; zaznacz wcześniej w programie to, co chciałbyś zobaczyć (jest mnóstwo interesujących i rozwijających programów)
*znajdź odpowiednią dla siebie formę spędzania wolnego czasu – przypomnij sobie co lubisz robić? w grupie czy sam? a może aktywność intelektualna, fizyczna, społeczna lub twórcza? gdzie lubisz spędzać czas?
*weź pod uwagę wolontariat
*urozmaicaj obiadowe przerwy w pracy – jeżeli masz trochę więcej czasu pójdź np. do muzeum i tam zjedz lunch w kawiarni
*chodź do biblioteki i wypożyczaj książki; czytaj te, które wzbogacają twoją wiedzę
*zaprenumeruj interesujące czasopismo czy magazyn – wymieniaj się ze znajomymi
*rozmawiaj z innymi – wymieniaj poglądy; internet jest świetnym miejscem do tego, ale nie zapominaj ze masz także znajomych; pytaj, radź się i wyrażaj własne zdanie
*znajdź najwartościowsze książki/artykuły ze swojej dziedziny zawodowej – rozwijaj swoją wiedzę ucząc się od najlepszych
*a może zawsze marzyłeś o tym, aby np. malować? - kup odpowiedni sprzęt, dobry poradni, poszukaj audycji w telewizji na ten temat i zacznij malować; czy wiesz, że zajęcia artystyczne rozwijają nasz mózg, naszą pamięć i wyobraźnię?
*podróżuj – wykorzystaj do tego weekend; zamiast urządzać kolejną „sobotę ze sprzątaniem” odpuść sobie; sprzątaj 15-30 min. dziennie, ale codziennie to weekend będziesz miał wolny
*szukaj nowych sposobów na stare rzeczy – rozwijaj swoją kreatywność i pomysłowość; na przykład pojedź inną drogą do pracy zamiast jechać tak, jak zwykle - zobaczys jak zmusi to twój mózg do obudzenia się z lenistwa; 

I ciągle poznawaj samego siebie!






czwartek, 11 lutego 2016

Zdrowy sen gwarancją urody - sposoby na bezsenność.



Sposoby na dobry sen:

- postaraj się wydzielić w domu osobne miejsce przeznaczone tylko do snu
- pozbądź się z sypialni telewizora, komputera i innych urządzeń elektronicznych,
- kolorami, które powinny dominować w pokoju są biały, łososiowy, beżowy, brzoskwiniowy oraz jasny brąz,
- kładź się spać o regularnych porach,
- unikaj kofeiny, mocnych przypraw (pieprz, papryka) i glutaminianu sodu, alkoholu i papierosów na 6 godzin przed snem,
- zrezygnuj z wieczornej gimnastyki,
- unikaj drzemek w ciągu dnia,
- zjedz niewielki posiłek przed snem, wypij ciepły napój mleczny,
- zrelaksuj się godzinę przed snem (pachnąca kąpiel, lektura książki, dobry film),
- przewietrz sypialnię,
- posłuchaj muzyki relaksacyjnej,
- zaopatrz się w aptece w naturalne środki zwalczające bezsenność takie jak wyciąg z waleriany i kocimiętki lub poduszki chmielowe,
- wypij herbatę rumiankową lub z melisy,
- wykąp się z dodatkiem olejków eterycznych (np. z kwiatów pomarańczy, lawendy, mirtu) lub ziół (rumianek, marakua, czyli owoc passiflory – męczennicy olbrzymiej),
- zadbaj o wygodę w łóżku: unikaj ciasnych piżam i koszulek, wybieraj bawełnianą odzież,
- zmieniaj bieliznę pościelową co dwa tygodnie, pierz ją w delikatnym proszku
dla dzieci (np. Jelp); istotną rolę odgrywają też materace; wybieraj te z naturalnych materiałów, podobno bardzo zdrowe są materace wypełnione łuską gryki,
- jeśli na dużym łóżku masz dwa materace, postaraj się je wymienić na jeden wielki (według zasad Feng Shui sprzyja to harmonii w związku).
- łóżko nie powinno stać naprzeciwko drzwi wejściowych,
- w sypialni nie powinno się umieszczać roślin, akwariów ani luster,
- jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność zgłoś się do lekarza.

Miłych snów!



środa, 10 lutego 2016

Łysienie telogenowe


Łysienie telogenowe jest to najczęstsza postać utraty włosów

Występuje najczęściej po 30 i 40 roku życia. Może jednak pojawić się u każdego i w każdym wieku.

Wypadanie włosów typu męskiego jest częstsze u mężczyzn (u rasy białej dochodzi do 100%), jednak zdarza się również u kobiet. U mężczyzn łysienie obejmuje kąty skroniowo-czołowe i szczyt głowy. Natomiast u kobiet zajmuje większą powierzchnię owłosionej skóry głowy. Nasilenie i szybkość wypadania włosów zależy od nie znanych dotąd czynników genetycznych i hormonalnych.

Do głównych przyczyn łysienia telogenowego zalicza się:
*leki: cytostatyki i antymetabolity (cyklofosfamid, metotrexat), tyreostatyki (metyltiouracyl), hormony (tyroksyna, androgeny), leki przeciwzakrzepowe (kumaryna, heparyna), retinoidy (acitretin, etretinat), leki obniżające poziom cholesterolu (klofibrat), betablokery (propranolol, metoprolol), inne: lit, sole złota, amfetamina, lewodopa, bromokryptyna,
*przewlekłe choroby układowe: toczeń rumieniowaty (SLE) i inne kolagenozy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, ciężkie choroby wątroby, nie wyrównana cukrzyca,
*zabiegi operacyjne,
*zaburzenia hormonalne: nadczynność i niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, hiperandrogenizm,
*infekcje: ostre choroby gorączkowe (np. dur), ostre infekcje wirusowe (np. grypa, odra), przewlekłe infekcje (kiła, gruźlica, AIDS),
*niedobory żywieniowe: niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedobór cynku, witaminy B, kwasu foliowego, alkoholizm, diety ubogobiałkowe, zespoły złego wchłaniania,
*zatrucia solami metali ciężkich - bizmut, arsen, rtęć, ołów, tal,
*fizyczne: radioterapia,
*mechaniczne: wskutek nadmiernego naciągania, wyrywania,
*chemiczne: farby, lakiery do włosów,
*choroby samych włosów: grzybice,
*po porodzie: w czasie trwania ciąży wzrasta wydzielanie estrogenów, które hamują wypadanie włosów. Nagły spadek poziomu tych hormonów po porodzie, a także sam poród są przyczyną przejścia licznych mieszków w fazę katagenu. Rozlane przerzedzenie włosów pojawia się między 11a 16 tygodniem po urodzeniu dziecka. Włosy odrastają samoistnie, bez leczenia, w ciągu 6 miesięcy


wtorek, 9 lutego 2016

Terapie naturalne medycyny niekonwencjonalnej. Zestawienie bibliograficzne.


Zestawienie bibliograficzne „Terapie naturalne medycyny niekonwencjonalnej” zawiera przegląd piśmiennictwa z lat 2005 – 2007. 

Zasięg formalny zarejestrowanego piśmiennictwa obejmuje druki zwarte oraz wydawnictwa niesamoistne. Bibliografia rejestruje materiały wydane w Polsce w języku polskim.

Zakres bibliografii jest zakresem ograniczonym do jednego zagadnienia - terapii naturalnych stosowanych w leczeniu niekonwencjonalnym. Pod pojęciem „terapia naturalna” rozumiem działania ukierunkowane na osiągnięcie pożądanego stanu zdrowia przy pomocy różnych metod stosowanych w medycynie alternatywnej, wykorzystujących środki pochodzenia naturalnego oraz zabiegi oparte na doświadczeniach medycyny ludowej. Specjaliści medycyny niekonwencjonalnej formułując zasady terapii naturalnych wykorzystują siły drzemiące w przyrodzie, począwszy od tych akceptowanych przez współczesna naukę, czyli fitoterapię, kończąc na tych uznanych za zupełnie bezwartościowe jak bioenergoterapia.
Zestawiwnie  poświęcono sposobom leczenia lub zapobiegania dolegliwościom, które, dzięki swej skuteczności, zyskały miano terapii, mimo iż są to zwykle metody nieinwazyjne lub pochodzenia naturalnego. Zestawienie ma charakter popularnonaukowy. Zostało przygotowane z myślą 
o czytelnikach szukających podstawowych informacji na temat terapii alternatywnych, a jego celem jest propagowanie zdrowego trybu życia i powrotu do naturalnych środków zapobiegawczych oraz edukacja zdrowotna i promocja zdrowia. Bibliografia jest selekcyjna - uwzględnione zostało piśmiennictwo omawiające zagadnienia na elementarnym poziomie.

Bibliografia rejestruje 115 pozycji, które zgrupowano w czterech działach głównych:
• Zagadnienia ogólne;
• Bioenergoterapia;
• Fitoterapia;
• Medycyna ludowa.

Pobierz bibliografię:

Terapie_naturalne_medycyny_niekonwencjonalnej.pdf


Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne