środa, 5 września 2012

Cukrzyca a zdrowie intymne kobiet


Stany zapalne pochwy i dróg wyprowadzających mocz są najczęstszym powodem zgłoszenia się kobiet leczonych na cukrzycę po poradę do specjalisty ginekologa. 

Jeszcze stosunkowo niedawno przeważał pogląd, że tego typu zakażenia są raczej błahą przypadłością i nie pociągają za sobą poważniejszych implikacji zdrowotnych. Obecnie wiemy, że u diabetyczek są one uznanym czynnikiem ryzyka dla infekcji występujących w obrębie dróg rodnych i dolnego odcinka układu moczowego. Biofilmy kolonii bakteryjnych przywierają do powierzchni zainfekowanego narządu tworząc skupiska patogenów o wysokiej odporności na czynniki środowiskowe i chemioterapeutyki. Nieaktywne ogniska bakterii mogą pozostawać w stanie „uśpienia" nawet przez wiele miesięcy po leczeniu, by w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pacjentki, ponownie wywołać nawrót zakażenia. Nefropatia cukrzycowa, martwica brodawek i ropnie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zgorzel gazową zwężenie tętnicy nerkowej, kamica nerkowa, zaburzenia funkcji pęcherza moczowego, ropień jajowodowo-jajnikowy czy zapalenie narządów miednicy mniejszej – to najczęściej opisywane powikłania nieleczonych zakażeń u diabetyczek. Konsekwencje mogą być poważne – od pogorszenia jakości życia, czasowej niedyspozycji, poprzez powikłania ogólnoustrojowe, zwłaszcza po zabiegach operacyjnych a nawet stan bezpośredniego zagrożenia życia w przypadku sepsy.

Uciążliwe objawy związane z infekcją stanowią dla większości Pań z cukrzycą nie tylko istotny problem zdrowotny ale i psychoemocjonalny. Dyspareunia oraz wyprzenia, upławy, świąd, pieczenie okolic intymnych zdecydowanie pogarszają jakość życia dotkniętych infekcją kobiet.
 
Drobnoustroje chorobotwórcze kolonizują przedsionek pochwy, cewkę oraz pęcherz moczowy zazwyczaj od strony przewodu pokarmowego. Bierne przenoszenie patogenów jelitowych z okolicy odbytu do przedsionka pochwy nie zawsze jest spowodowane niedostateczną higieną osobistą. Osobnicza odległość cewki moczowej od odbytu, nieprawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego, zaleganie moczu po mikcji, wypadanie narządu płciowego, nietrzymanie moczu i stolca, zaburzenia cyklu miesiączkowego, stosunek płciowy, antykoncepcja czy leczenie antybiotykami– to uznane czynniki usposabiające do infekcji grzybiczych i/lub bakteryjnych układu moczowo-płciowego u diabetyczek. 

Bardzo często przyczyną zakażenia są szczepy patogenów oporne na standardowe leczenie farmakologiczne lub mamy doczynienia z trudnym do leczenia zakażeniem mieszanym. Z tego powodu ważne jest, by chora na cukrzycę kobieta pozostawała pod stałym nadzorem ginekologicznym. Próbki moczu i wydzieliny pochwowej kobiet z cukrzycą powinny być rutynowo poddawane ocenie mikrobiologicznej a postępowanie lecznicze powinno uwzględniać możliwość zastosowania niestandardowych opcji terapeutycznych. 

Ważne jest podjęcie działań mających na celu zapobieganie nawrotom schorzenia przez odtworzenie prawidłowej biocenozy pochwy, dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego.

wtorek, 4 września 2012

Antykoncepcja hormonalna


Powinna być jak sukienka szyta na miarę, idealnie dobrana do potrzeb organizmu i trybu życia kobiety.


Mimo że antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży, część kobiet odrzuca ją z powodów etycznych. Inne boją się rozmaitych skutków ubocznych: otyłości, bólu głowy czy nadmiernego owłosienia.

Tymczasem pojawienie się tych objawów, podobnie jak mdłości czy brak ochoty na seks, to po prostu znak, że dotychczas stosowane tabletki nam nie służą i należy poprosić lekarza o ich zmianę. Nie powinno być z tym kłopotów, ponieważ obecnie mamy duży wybór środków o różnych dawkach estrogenów. Dla kobiet, których organizm nie toleruje tych hormonów w ogóle, są jeszcze tak zwane minitabletki, czyli tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron.

Wadą dotychczas przepisywanych tabletek antykoncepcyjnych było ich działanie uboczne:
- przyrost masy ciała,
- bolesność piersi,
- nieregularne okresy.

Nowoczesne pigułki, zawierające progestagen najnowszej generacji  mogą nam ułatwiać życie bez niepożądanych skutków. Zapewniając antykoncepcję, jednocześnie poprawiają urodę, ponieważ przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie oraz pomagają zwalczyć uporczywy trądzik.

Zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej są schorzenia układu krążenia, choroby nowotworowe (szczególnie rak piersi, macicy, wątroby), nadmierna otyłość. Z dużą ostrożnością powinny do niej podejść również kobiety ze skłonnością do migreny, schorzeniami wątroby, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i padaczką.


poniedziałek, 3 września 2012

Ratowanie ludzkiego zdrowia


Zagadnienie ratowania ludzkiego zdrowia lub życia w stanie nagłego zagrożenia nie znalazło, jak dotychczas, należytego zrozumienia ani w strukturach ochrony zdrowia, ani w systemie edukacyjnym naszego kraju.W konsekwencji tego, umieralność i zakres utraty zdrowia są u nas ciągle jeszcze bardzo duże.


                                                                                            Prof. dr hab. med. Juliusz Jakubaszko



www.martadymek.suportio.pl

niedziela, 2 września 2012

Sposób na przeziębienie.

 
Niestety nie zawsze udaje się nam uchronić przed przeziębieniem. Czasem wystarczy chwila, wybiegniemy rozgrzani do sklepu, stoimy w przeciągu albo złapie nas deszcz i już następnego dnia cieknie nam z nosa, jesteśmy osłabieni, dokucza ból głowy i mamy podwyższoną temperaturę.

Taki stan najczęściej utrzymuje się od 4 do 7 dni, ale któż z nas może sobie pozwolić na taki „urlop"? Nikt nie wyręczy nas z domowych obowiązków, nie mówiąc już o pracy, w której jesteśmy przecież niezastąpieni... Dlatego przeważnie sięgamy po środki dostępne w aptekach bez recepty, które „szybko stawiają nas na nogi", wybieramy leki, które znamy z reklam, mamy do nich zaufanie, bo pomogły Goździkowej... Czy aby na pewno jest to dobrym rozwiązaniem? 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że lek, o który pytamy jest po prostu aspiryną, albo witaminą C, tyle tylko, że pod inną - „fachowo" brzmiącą nazwą i oczywiście z inną ceną... Przede wszystkim pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i lepiej czasem zostać kilka dni w domu, niż do końca życia płacić za zlekceważenie objawów przeziębienia czy grypy. Ponadto zanim sięgniemy po „czyniące cuda" środki farmakologiczne, powinniśmy spróbować „ludowych" sposobów na przeziębienie. Są to stare, sprawdzone metody, które nie powodują, że ból głowy nagle znika, ale wzmacniają organizm i pomagają mu w naturalny - a więc najlepszy sposób - walczyć z infekcją. Jeżeli natomiast mamy zamiar wypróbować specyfik z ładnej, kolorowej reklamy, to polecamy przedtem pomóc organizmowi w znacznie tańszy i lepszy sposób.

Krok pierwszy - dieta. 

Przez pierwsze dwa dni infekcji powinniśmy jeść przede wszystkim warzywa i owoce, unikać należy tłuszczy, mięsa i słodyczy. Do picia najlepsze będą ciepłe ziołowe herbaty, które ułatwiają wydalanie toksyn z organizmu. Pić można także soki, ale tylko te ze świeżo wyciśniętych warzyw i owoców. Pamiętajmy, że szczególnie podczas przeziębienia przebiegającego z gorączką bardzo ważne jest uzupełnianie płynów w organizmie, minimum to od 1 do 3 litrów na dobę.

Krok drugi - wietrzenie pomieszczenia. 

Istotnym elementem walki z chorobą jest regularne wietrzenie pomieszczeń w których przebywamy. Świeże powietrze to powietrze wzbogacone w tlen, a takie właśnie przyspiesza proces oczyszczania organizmu.

Krok trzeci - hydromasaż. 

Jeśli istnieje taka możliwość, to dobrze jest przynajmniej 3 razy dziennie wziąć trzyminutowy prysznic - na przemian gorącą i letnią wodą. Taki hydromasaż naczyń krwionośnych również przyspiesza oczyszczanie organizmu, a co za tym idzie szybciej powrócimy do zdrowia.

Krok czwarty - nacieranie. 

Przygotowujemy roztwór soli: w 1 litrze wody rozpuszczamy cztery łyżki soli kuchennej. Po zakończeniu hydromasażu, moczymy mały ręcznik w roztworze soli i nacieramy nim całe ciało, następnie zakładamy bieliznę i kładziemy się do łóżka.

Krok piąty - zwalczamy gorączkę. 

Jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka należy: przygotować litr ciepłej wody, następnie wlać do niej 5 łyżek stołowych octu jabłkowego lub winnego. W tym roztworze moczymy gąbkę i nacieramy nią całe ciało, nie wycierając się zakładamy bieliznę i kładziemy się do łóżka. Po upływie pół godziny można wziąć naprzemienny prysznic. Jeśli gorączka wciąż nie ustępuje trzeba namoczyć w jabłkowym lub winnym occie, cienkie bawełniane skarpety i założyć je na stopy, dodatkowo ubieramy drugą parę ciepłych skarpet. Kładziemy się do łóżka i dobrze wygrzewamy.


Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne