niedziela, 9 lutego 2014

Co należy wiedzieć o oddychaniu?


Co się dzieje, gdy praca ośrodka oddechowego jest nieprawidłowa, czyli gdy oddychamy troszeczkę zbyt szybko lub zbyt wolno?


Jeśli oddech jest zbyt wolny, ilość CO2  nieco wzrasta, organizm się lekko zakwasza. Czujemy się wtedy nieco ociężale, sennie, jesteśmy zmęczeni. Sytuacja podobna ma miejsce, gdy przebywamy dłużej w zamkniętym pomieszczeniu w wieloma ludźmi. Dochodzi wówczas do wzrostu ilości CO2 w powietrzu i odpowiedniego wzrostu tego związku we krwi. Osoby, które oddychają troszkę zbyt mało, czują się stale tak, jakby były w dusznym pomieszczeniu, a wyjście na świeże powietrze nie pomaga im.

Aby przywrócić prawidłowe pH wkraczają do akcji nerki. Mają one zdolność do wyrzucania nadmiaru jonów H+, bądź zatrzymywania ich, jeśli ich w organizmie brakuje. Wydolność tego układu jest jednak
znacznie mniejsza, niż wydolność płuc w wydalaniu CO­2. 

Zadanie nerek to przede wszystkim usuwanie powstających w organizmie niewielkich ilości kwasów innych niż kwas węglowy, oraz bieżące wyrównywanie pH związanego z nieprawidłowym natężeniem wentylacji płuc.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne