wtorek, 10 sierpnia 2021

Kara czy nagroda?




Duża czy mała nagroda?

Jeśli chcemy, aby ludzie postępowali zgodnie z naszymi życzeniami, musimy wiedzieć, że im więcej zastosujemy środków przymusu lub nagród - tym bardziej prawdopodobne jest spełnienie naszych życzeń. Jednak istnieje możliwość, iż będzie to działanie jednorazowe. Spełnienie kolejnego życzenia stanie się możliwe jeśli kara lub zachęta będą co najmniej tak dotkliwe - w przypadku kary lub tak atrakcyjne - w przypadku nagrody, jak poprzednio. Inaczej cel perswazyjny nie spełni naszego życzenia,

Z drugiej strony, jeśli naszym ostatecznym celem jest to, by ludzie polubili lub zgadzali się z zachowaniem, do jakiego ich nakłaniamy, to im mniejsza zachęta będzie potrzebna do osiągnięcia zgodnego z życzeniem zachowania, tym lepiej. Im mniejsza zachęta, tym bardziej zmieni się osobista postawa w kierunku zachowania zgodnego z życzeniem.

W eksperymentach przeprowadzonych przez Merrill Carlsmith, Elliota Aronsona oraz Jonathana Friedmana wykazano, że w odniesieniu do małych dzieci zagrożenie łagodną karą jest o wiele skuteczniejsze niż zagrożenie surową karą. Innymi słowy - trwała zmiana zachowania generowana jest poprzez mniejsze kary.

Rodzice i nauczyciele powinni pamiętać, że nagrody należy stosować bardzo rozważnie. Nagradzanie dzieci za wyniki nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy nagrody stanowią dużą wartość dla dziecka.

Jeśli chcesz , aby Twój cel perswazyjny (osoba indagowana) polubiła lub trwale zgadzała się z zachowaniem, do jakiego go nakłaniasz, wówczas im mniejsza zachęta będzie potrzebna do osiągnięcia zgodnego z życzeniem zachowania, tym lepiej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne