wtorek, 24 lipca 2012

Żyj oddychając.


Pierwsze, co robimy z chwilą przyjścia na świat, to dokonujemy głębokiego wdechu. I ostatnie, co robimy, odchodząc z tego świata to zatrzymujemy oddychanie. Między narodzinami i śmiercią mieści się życie, które całkowicie zależy od oddychania.


Oddychanie - to niewidzialny "pokarm", pokarm, bez którego człowiek nie może przeżyć nawet 5 minut. Według danych niemieckich uczonych aż 9 osób z 10 oddycha nieprawidłowo.

Dlaczego tak się dzieje?
Zróbmy test. Poobserwuj jak oddychają małe dzieci. Gdy wdychają powietrze, brzuch im pęcznieje, rozszerza się, a podczas wydechu kurczy. Przy takim sposobie oddychania daje się dużo przestrzeni płucom, które  pobierają powietrze częścią środkową i dolną. Im więcej tlenu dostanie się do płuc przy wdechu, tym lepsza jest ich wentylacja i tym większa ilość erytrocytów otrzymuje energię i tlen. Właśnie dzięki takiemu
sposobowi oddychania, który nazywa się przeponowym, dzieci są ruchliwe, energiczne, wesołe, mają dobre krążenie i świetną pamięć.

Z wiekiem na skutek mało ruchliwego trybu życia, skrzywień kręgosłupa, nadwagi, itd., typ oddychania człowieka dorosłego jest zupełnie inny, a  mianowicie: przy wdechu wznoszą się ramiona i kości obojczyka, żebra rozchodzą się na boki, brzuch jest wciągnięty, klatka piersiowa się rozszerza. Przy takim sposobie oddychania, który nazywa się górnym, działa tylko górna, najmniejsza część płuc. Zazwyczaj powietrza nie
starcza i człowiek zmuszony jest oddychać często (szczególnie widać to u osób tęgich). Tlen dochodzi do płuc małymi porcjami. Płuca zaczynają pracować intensywniej, ale tylko w swojej górnej części, co doprowadza  do przedwczesnego zużycia komórek. W tkankach płuc tworzą się "martwe strefy" niefunkcjonujących komórek. Im człowiek staje się starszy, tym większa część płuc przestaje brać udział w procesie oddychania. Organizm  zaczyna odczuwać ciągły głód tlenowy. To staje się przyczyną chorób, nie
tylko organów oddechowych, ale również układu krwionośnego, serca, trzustki, nerek, wątroby, układu żołądkowo - jelitowego i wielu innych.

Jeśli człowiek całe życie oddychałby przeponowo, to pozwoliłoby mu to zahamować proces starzenia o 30 - 40 lat i ustrzec się przed wieloma chorobami. O tym, że wszyscy ludzie długowieczni oddychają powoli wiadomo już od  dawna. Kiedy jednego z hinduskich długowiecznych, który miał 130 lat, a wyglądał dwa razy młodziej, zapytano, na czym polega sekret jego młodości - odpowiedział - na prawidłowym oddychaniu (oddychał 1 raz na minutę).

Jeden z dogmatów medycyny starożytnej głosi: "Im mniej razy oddycha człowiek w ciągu minuty, tym dłuższe jest jego życie." Prawidłowe oddychanie to gwarancja dobrego zdrowia i długiej młodości.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne