poniedziałek, 26 marca 2018

LASIK

Znalezione obrazy dla zapytania LASIK

Chirurgia refrakcyjna jest nowym kierunkiem w mikrochirurgii okulistycznej mającym na celu zredukowanie lub całkowite uniezależnienie osób z wadą wzroku od okularów lub soczewek kontaktowych. 

Chirurgia refrakcyjna obejmuje zabiegi operacyjne korygujące wady wzroku poprzez chirurgiczną zmianę krzywizny rogówki w obrębie źrenicy.

Aktualnie jedną z najczęściej stosowanych procedur chirurgii refrakcyjnej jest procedury przy zastosowaniu lasera excimerowego LASIK. Metoda ta polega na zastosowaniu lasera excimerowego ( excited dimer= wzbudzona cząstka) do zmiany krzywizny rogówki. Laser excimerowy wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometr a z każdym pulsem laser rozbija molekularne połączenia komórek rogówki z dokładnością do 0,25 mikrona. Często tylko usunięcie 50 mikronów tkanki rogówki ( tj. ok. 1 grubości włosa) wystarcza, aby uzyskać odpowiednią wielkość korekcji wady wzroku. Laser excimerowy emituje zimne światło, które nie oparza tkanki rogówki, co stanowi jego dodatkowy atut.

LASIK ( laser assisted in situ keratomileusis) czyli "laser w miejscu keratomilozy" jest techniką dwuetapową, której celem jest wymodelowanie powierzchni rogówki tak aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę. 

W pierwszym etapie, przy pomocy specjalnego instrumentu zwanego mikrokeratomem, odcinany jest częściowo wierzchni płatek rogówki i odwrócony na bok (tak jak wieczko od konserwy). Następnie w drugim etapie promień lasera excimer precyzyjnie modeluje odkrytą powierzchnię rogówki a po zakończeniu pracy lasera płatek rogówki jest z powrotem ułożony na swoim miejscu. Metoda ta pozwoliła wyeliminować naruszenie budowy anatomicznej rogówki oraz poszerzyć zakres korygowanych wad. W okresie pooperacyjnym pacjent nie odczuwa bólu jedynie delikatny dyskomfort trwający kilka godzin. Nie jest zmuszony do noszenia opatrunku, co umożliwia operowanie jednocześnie obu oczu. Przy tej technice okres rekonwalescencji trwa zwykle kilka dni, w odróżnieniu do PRK, gdzie ten okres trwać może kilka tygodni.

Metodą LASIK możemy korygować większe wady:
*krótkowzroczność do - 13,0 dioptrii
*nadwzroczność do + 6,0 dioptrii
*astygmatyzm do 6,0 dioptrii.

Przeciwwskazaniem do wykonania laserowej korekcji wady wzroku są:
*wiek poniżej 21 lat
*brak stabilizacji wady
*jaskra
*zaćma
*odwarstwienie siatkówki
*stany zapalne oczu
*stożek rogówki i zmiany na rogówce
*niedobór wydzielania łez
*cukrzyca
*choroby tkanki łącznej (tzw. kolagenozy) - np. reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, toczeń, guzkowe zapalenie tętnic, łuszczyca, zespół Sjogrena
*choroby autoimmunologiczne
*choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu
*atopia i silne alergie
*czynne choroby infekcyjne
*osobnicza skłonność do tworzenia przerośniętych blizn, nazywanych bliznowcami
*wszczepiony rozrusznik serca
*ciąża i okres karmienia

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku nie wolno:
*nosić soczewek kontaktowych miękkich przez 3 tygodnie a twardych przez 4 tygodnie
*spożywać napojów alkoholowych minimum 48 godzin przed korekcją
*używać kosmetyków 24 godz. przed zabiegiem

Jeśli stosujesz doustne środki antykoncepcyjne,nie odstawiaj ich w  okresie 3 miesięcy przed i po zabiegu.


1 komentarz:

  1. Dobrze, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu zabiegi, dzięki nim można szybko pozbyć się wielu problemów ze wzrokiem. Warto znać oczywiście odpowiednie miejsca, kliniki, zajmujące się takimi problemami. Zobaczcie sobie tu ofertę od https://blikpol.pl/stozek-rogowki-leczenie Może i tu coś dla siebie znajdziecie.

    OdpowiedzUsuń

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne