Naukowcy z Bristolu stworzyli testy krwi, które mogą zmienić sposób zapobiegania konfliktowi serologicznemu.
Konflikt serologiczny może wystąpić wtedy, gdy kobieta z grupą krwi Rh ujemną zajdzie w ciążę z mężczyzną mającym Rh dodatnie, a dziecko odziedziczy grupę krwi ojca. Gdy krew płodu przenika do krwiobiegu matki (zazwyczaj dzieje się to podczas porodu), jej organizm wytwarza przeciwciała, które chcą zwalczyć krwinki dziecka. Konflikt serologiczny ujawnia się zazwyczaj w drugiej ciąży, jeżeli dziecko znów dziedziczy czynnik Rh po ojcu.
Kobiety zagrożone konfliktem serologiczny otrzymują zastrzyki z przeciwciał – immunoglobuliny anty-D. Badania brytyjskie wykazały jednak, że w prawie 40 proc. przypadków konflikt serologiczny nie występuje, bo kobieta spodziewa się dziecka o ujemnym czynniku Rh, a więc iniekcja nie jest konieczna. Naukowcy z NHS Blood and Transplant Centre w Bristolu, którzy opracowali genetyczne testy serologiczne identyfikujące grupę krwi dziecka uważają, że można temu zapobiec, badając osocze krwi matki. Przebadali 2 tys. kobiet w ciąży, u których trafność wyników sięgnęła 96 proc. Testy na razie można przeprowadzać około 28. tygodnia ciąży.
Dr Geoff Daniels, który kieruje pracami badawczymi informuje, że prowadzone są badania nad możliwością wykorzystywania testów na wcześniejszym etapie ciąży.
Według badań specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, statyny, których obecnie używa się do obniżania poziomu cholesterolu, mogą pomóc w walce z nadciśnieniem.
Dobroczynny efekt działania tych leków zauważono po upływie miesiąca od rozpoczęcia terapii. Badania przeprowadzono na 1000 osobach niecierpiących na cukrzycę lub na choroby układu krążenia. Jednej trzeciej podawano simwastatynę, jednej trzeciej prawastatynę, a pozostałym obojętne placebo. Test trwał osiem miesięcy.
U pacjentów, którym podawano statyny, ciśnienie krwi było nieznacznie niższe niż w grupie, w której podawano obojętne placebo. Efekt ustępował po około dwóch miesiącach od zakończenia podawania preparatów.
Beatrice Golomb, której zespół przeprowadził testy uważa, że jej badania dają lepszą wiedzę o działaniu statyn (obecnie najlepiej się sprzedających leków na receptę na świecie). Obniżenie ciśnienia wywoływane przez statyny może odpowiadać za przynajmniej część dobroczynnych efektów przypisywanych dotąd ich działaniu przeciwmiażdżycowemu.
Specjaliści informują, że statyny są niezwykle skuteczne i rzadko wywołują negatywne efekty uboczne, a więc są najpopularniejszymi lekami w kardiologii.
Proponuję Ci dziś zmianę Twojego spojrzenia na świat i innych ludzi. Co więcej pokarzę Ci jak możesz zmieniać poglądy innych na różne sprawy...
------------------------------------ ,,Zdecyduj, że będziesz kimś na tym świecie, a staniesz się nim. Mierz w wybitność, trafisz do celu. Oto wielka tajemnica wysiłku i wybitności. J.Hawes ------------------------------------
Używaj przeramowania...
Przeramowanie to nadanie innych ram określonemu zachowaniu.Musisz wiedzieć, że żadne zachowanie nie ma de facto obiektywnego znaczenia. To człowiek nadaje znaczenie danemu zachowaniu, przez co jest ono jak najbardziej subiektywne. Dwie osoby mogą zatem nadać temu samemu zachowaniu dwa inne znaczenia.
Podam Ci przykład. Do Virginii Satir - niezwykle skutecznej terapeutki rodzinnej - przyszedł mężczyzna. Istota jego problemu dotyczyła dorastającej córki, która jak twierdził nie potrafi sie podporządkować, jest nieodpowiedzialna i najzwyczajniej w świecie nie szanuje go. Virginia po krótkiej diagnozie powiedziała: Drogi Panie. Zachowanie Pana córki nie oznacza wcale, ze ona Pana nie szanuje. Ona po prostu chce być samodzielna. A z faktu, że nie podporządkowuje się, może tylko być Pan dumny. Dzięki temu ma Pan pewność, że jeśli ktoś będzie chciał ją namówić do czegoś złego, wtedy będzie w stanie poradzić sobie z niebezpieczną sytuacją.
Virginia nadała inną ramę zachowaniu córki zaniepokojonego ojca. Niezwykle proste i bardzo skuteczne rozwiązanie problemu.
Jakie możesz nadawać ramy, aby realizować swoje cele perswazyjne.
1. Po pierwsze możesz zmieniać ZNACZENIE. Dane działanie/zachowanie może mieć inne znaczenie niż to, które Twój rozmówca mu nadaje. Osoba X mówi do Ciebie: Masz straszny bałagan na biurku. Jesteś bałaganiarzem.(To, że masz na biurku bałagan oznacza dla osoby X, że jesteś bałaganiarzem) Twoja odpowiedź: "To, że mam bałagan na biurku oznacza, ze: A jestem tak zapracowany, że nie mam czasu na sprzątanie". lub B.jestem osobą kreatywną i lekki chaos na biurku pomaga mi w efektywnej pracy".
2. Po drugie możesz zmieniać KONTEKST. Dane działanie/zachowanie może mieć inne znaczenie w innych okolicznościach. Kolega z pracy mówi do Ciebie: "Jesteś bardzo krytyczny wobec ludzi". Twoja odpowiedź: "Dzięki temu na stanowisku managera HR w mojej firmie, osiągam takie sukcesy. Wybieram najlepszych kandydatów, którzy sprawdzają sie poźniej na swoich stanowiskach". Używaj przeramowania. To bardzo łatwa i skuteczna metoda radzenia sobie z zastrzeżeniami i obiekcjami Twoich rozmówców.
Kraj, w którym ludzie są przez całe życie zdrowi i umierają ze starości w wieku 100-120 lat.
Nierealna utopia? A może jednak nie. Chciałabym przekonać , że wykonując niewiele ruchów "na górze" można by może niekoniecznie osiągnąć, ale w istotnym stopniu zbliżyć się do tego ideału. Wiedza niezbędna do tego, by to osiągnąć jest już w znacznej mierze kompletna. Potrzeba jedynie przetransformować ją do środowisk lekarskich, zdominowanych obecnie przez koncerny farmaceutyczne, głęboko niezainteresowane tego typu rozwojem wiedzy w środowiskach medycznych.
Ostatnie 40 lat to okres bardzo intensywnego rozwoju nauk biochemicznych, napisano bardzo wiele publikacji, które dają obraz funkcjonowania ludzkiego organizmu i pozwalają znacznie lepiej wyleczać ludzi z chorób, a nie tylko leczyć ich objawowo. Wiedza ta jednak jest w środowiskach lekarskich całkowicie nieznana, traktowana jest wręcz z nieufnością i odrobiną drwiny.
Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele i nie będę się nad tym rozwodziła. Z pewnym przybliżeniem można to podsumować, że taki jest po prostu obecny stan rozwoju medycyny, która historycznie patrząc jest nauką bardzo młodą, rozwija się dopiero od 160 lat. Jest to raptem kilka pokoleń środowisk opiniotwórczych. Dzisiejsze środowiska opiniotwórcze to w większości osoby o zaawansowanym już wieku, które zrąb swego medycznego wykształcenia zdobyły przed 30-50 laty, czyli w okresie, kiedy biochemia była nauką znacznie słabiej rozwiniętą niż dzisiaj.
Transfer wiedzy ze środowisk naukowych do lekarskich byłby z pewnością dużo skuteczniejszy, gdyby nie fakt, że: - koncerny farmaceutyczne w różny sposób odciągają Profesorów i naukowców od tego, co istotne, - nowe zagadnienia, które zrewolucjonizują medycynę są w dużej mierze zupełnie nowymi tematami, tak, że brak jest specjalistów z tytułami profesorskimi, którzy by je odpowiednio skutecznie promowali, - środowiska lekarskie są wyjątkowo oporne na wszystko, co wymagałoby odwrócenia myślenia o 180 stopni i przyznania się, że to, co do tej pory zalecano pacjentom, było złe,że dorobek naukowy całego życia trzeba by często wyrzucić do kosza. Jakie to są owe nowe dziedziny, które zrewolucjonizują medycynę :
,,Życie bez celu jest stosowaniem strategii korka w morzu. Płyniesz wszystko jedno dokąd i każda nawet najmniejsza fala ma w tej kwestii więcej do powiedzenia niż Ty. A kiedy nie ma sztormu , w zupełnej ciszy prądy morskie niosa Cię w sobie tylko znanym kierunku.Dlatego naucz się wyznaczac sobieb cele , ale tak , by je zrealizowac i by przynosiły Ci radośc"
Magda Mastalerz
Do największych wartości, jakie posiadamy należy zdrowie i czas. W związku z tym proponuję styl życia, który nazwałam roboczo „szybko-wolno".
Jego zawołaniem jest: pracuj szybko (efektywnie), ciesz się życiem powoli.Dokładniejszego naświetlenia wymaga druga część definicji naszego stylu życia. Na pytanie: po co nam efektywność, jedna z odpowiedzi brzmi – byśmy mieli więcej wolnego czasu. Ale ten wolny czas powinien być zadeklarowany jako czas na upodobania, przyjemności, własny rozwój, odpoczynek.
Efektywność nie jest celem sama w sobie, nie powinna być za wszelką cenę.
Niech przyjemności trwają dłużej. Niech nas nie przynagla żaden kierat zajęć. Wiadomo, że istnieją nacje (zwłaszcza „południowcy"), które nie przywiązują tak dużej wagi do czasu jak my – „ludzie północy" – i są z tym szczęśliwi.
Delektujmy się jedzeniem –wolniejsze i uważniejsze spożywanie posiłków wyjdzie nam na zdrowie. Dajmy sobie czas na codzienną kąpiel lub pełne obmycie (nawet dwa razy dziennie, jak zaleca Leonard Orr w swej metodzie duchowego oczyszczania). Skoro o L. Orr'rze, to miejmy czas na swobodne, świadome oddychanie wg jego metody.
Nie spieszmy się z wypowiadaniem opinii o innych i w ogóle w wypowiedziach – pamiętajmy, że słowo ma siłę i trzeba je ważyć. Wbrew pozorom zbyt szybkie wartościowanie nie jest dobrym doradcą w efektywnym działaniu – patrz techniki burzy mózgów lub map myśli. Odnosi się to też do starannego działania – znane przysłowie: spiesz się powoli.
Pośpiech to stres – przyczyna utraty zdrowia, spłycenia wrażeń , skrócenia życia.Czy nie warto żyć dłużej i w zdrowiu?
Wielu przydałoby się zalecić też wolniejszą jazdę samochodem, co przy okazji nie tylko ograniczy ilość wypadków, ale pozwoli lepiej przyjrzeć się temu, co mijamy na swej drodze. Intensywność wrażeń wcale nie musi brać się z ich szybkości - jak wysłuchanie fragmentu symfonii nie odpowiada wrażeniu z całości.
Modna jest „adrenalina", życie intensywne. Jestem za – o ile nie oznacza to przesady, nałogowej gonitwy i realnego zagrożenia życia. Uganianie się za kolejnymi wrażeniami stępia naszą wrażliwość, próg pozytywnej reakcji wciąż się podwyższa i przestajemy cieszyć się zwykłymi sprawami.
Wystawianie na szwank swego życia w imię wrażeń doprowadza często do sytuacji, że w ogóle już ich się nie ma, a jeszcze unieszczęśliwia się bliskich.Ten współczesny pęd to często zwykła zachłanność. Styl „szybko-wolno" przypomina o odwiecznej regule zdrowego umiaru. Każdy może wprowadzić styl „szybko-wolno", dopasowując jego elementy i proporcje odpowiednio do swej sytuacji. Ułatwieniem będzie rozszerzenie hasła „szybko-wolno" przez „krótko-długo".
Co w Twoim przypadku warto robić szybciej lub krócej a co wolniej lub dłużej?
Masz problem? Prześpij się z nim. Sen pomaga rozwiązywać problemy!
"Wiele osób zauważyło, że problem, którego nie mogły rozwiązać przed snem, rano wydawał im się znacznie prostszy, tak jakby w nocy mózg nad nim pracował" - podaje londyński The Times.
Potwierdzają to naukowcy z Niemiec, którzy wyniki przeprowadzonych badań opublikowali na łamach czasopisma Nature.Sześćdziesięciu sześciu ochotników miało rozwiązać zadanie matematyczne. Pokazano im dwa sposoby, ale nie wyjawiono trzeciego, łatwiejszego. Potem jednej grupie pozwolono położyć się spać, a druga nie zmrużyła oka przez całą noc i cały dzień. W londyńskiej gazecie The Daily Telegraph tak skomentowano te badania: "Sen dokonał cudu. Prawdopodobieństwo znalezienia trzeciego rozwiązania przez osoby, które spały, było dwukrotnie większe".
Aby mieć pewność, że dobre wyniki nie były jedynie efektem wypoczynku, naukowcy przeprowadzili drugi eksperyment.Ochotnikom polecono rozwiązać zadanie rano po przespanej nocy albo wieczorem po aktywnie spędzonym dniu. Tym razem nie zauważono żadnej różnicy między dwiema grupami.Pokazuje to, że "pomyślne rezultaty nie są efektem tego, że mózg wypoczął, ale, że się przeorganizował w trakcie snu" - wyjaśnia The Times.
Badacz dr Ullrich Wagner podsumowuje: "Jak więc widać, sen odgrywa istotną rolę w kreatywnym procesie uczenia się". Życzę dobrego snu !
Odpowiednia jakość i ilość snu jest niezbędna dla zdrowia ciała i umysłu. Niestety co trzeci Polak cierpi z powodu zaburzeń snu.
Problemy z zasypianiem, drętwienie kończyn, chrapanie, wybudzanie się w nocy, bóle głowy i kręgosłupa, duszności - to tylko niektóre dolegliwości, z którymi wielu przychodzi zmagać się w nocy.
Jakie są konsekwencje snu złej jakości i niewyspania? *wahania nastroju - więcej rzeczy Cię denerwuje, nie wiadomo dlaczego ogarnia Cię czasami uczucie przygnębienia *zaburzenia pamięci - szczególnie dotkliwe przed egzaminami, kiedy nie możesz sobie czegoś przypomnieć *senność - po prostu zmęczenie *zwiększone łaknienie - jesz więcej niż potrzebujesz i ciągle masz na coś apetyt *upośledzenie zdolności twórczych - nie masz już tylu ciekawych pomysłów co zwykle *osłabienie koncentracji - łatwiej o poważny błąd w pracy lub gafę wśród znajomych
Długofalowo sen złej jakości powoduje poważne dolegliwości i problemy *otyłość - podczas prawidłowego snu organizm wydziela leptynę - hormon, który normalnie sygnalizuje, że jesteś najedzony. Gdy źle śpisz organizm produkuje mniej leptyny i wtedy rośnie Twój apetyt na węglowodany, co prowadzi do zwiększenia ich spożycia i otyłości! *przedwczesne starzenie się *przewlekłe zmęczenie - nie masz na nic ochoty, odczuwasz ciągłe zmęczenie i apatię *osłabiona odporność - jesteś podatny na infekcje i łatwo się przeziębiasz *zwiększone ryzyko nabawienia się cukrzycy, chorób układu krążenia oraz układu pokarmowego trwałe upośledzenie pamięci "Wydaje się, że to właśnie sen w największym stopniu decyduje o długości naszego życia" - William Dement, założyciel pierwszego Ośrodka Badań nad Snem, Uniwersytet Stanforda w USA
Dobry sen to nie luksus, to konieczność.Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.