"Wiele osób zauważyło, że problem, którego nie mogły rozwiązać przed snem, rano wydawał im się znacznie prostszy, tak jakby w nocy mózg nad nim pracował" - podaje londyński The Times.
Potwierdzają to naukowcy z Niemiec, którzy wyniki przeprowadzonych badań opublikowali na łamach czasopisma Nature.Sześćdziesięciu sześciu ochotników miało rozwiązać zadanie matematyczne. Pokazano im dwa sposoby, ale nie wyjawiono trzeciego, łatwiejszego.
Potem jednej grupie pozwolono położyć się spać, a druga nie zmrużyła oka przez całą noc i cały dzień. W londyńskiej gazecie The Daily Telegraph tak skomentowano te badania:
"Sen dokonał cudu. Prawdopodobieństwo znalezienia trzeciego rozwiązania przez osoby, które spały, było dwukrotnie większe".
Aby mieć pewność, że dobre wyniki nie były jedynie efektem wypoczynku, naukowcy przeprowadzili drugi eksperyment.Ochotnikom polecono rozwiązać zadanie rano po przespanej nocy albo wieczorem po aktywnie spędzonym dniu. Tym razem nie zauważono żadnej różnicy między dwiema grupami.Pokazuje to, że "pomyślne rezultaty nie są efektem tego, że mózg wypoczął, ale, że się przeorganizował w trakcie snu" - wyjaśnia The Times.
Badacz dr Ullrich Wagner podsumowuje: "Jak więc widać, sen odgrywa istotną rolę w kreatywnym procesie uczenia się".
Życzę dobrego snu !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz