Sekrety zwalczania stresu.
Stres można określić jako reakcję organizmu na wszelkie stawiane mu zadania. Takim zadaniem może być zarówno próba zdobycia pracy, jak również przystosowanie się organizmu do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych np. w hałasie.
Czy stres zawsze jest zły?
Stres jest naturalną, nieuniknioną częścią Twojego życia, dlatego towarzyszy każdemu z nas. Jest reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany - nie tylko negatywne, ale i pozytywne. Stresujący może być egzamin na studia, ale również pierwsze spotkanie z sympatią.
Pewien optymalny poziom stresu jest niezbędny dla efektywnego funkcjonowania człowieka, ponieważ działa na nas mobilizująco. Zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Lecz zbyt wysoki - napięcie, trudności z koncentracją, lęk i fizyczne zmęczenie.
To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale to jak na niego reagujemy. Nietrudno przywołać w pamięci stresujące wydarzenia...Prawdopodobnie nie raz zdarzyło Ci się być przerażonym, agresywnym, trudno Ci było zebrać myśli, i sądziłeś, że to się nigdy nie skończy.
Stres prowadzi często także do zmian w zachowaniu takich jak m.in.:
*objadanie się, czy odwrotnie brak apetytu,
*palenie papierosów,
*nadużywanie alkoholu,
*obgryzanie paznokci,
*zaburzenia snu,
*łatwe wpadanie w gniew,
*unikanie kontaktów z ludźmi.
Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie i życie, ale także na życie Twoich bliskich.
Jak sprawdzić, czy potrafisz kontrolować stres?
Jednym ze wskaźników jest poziom zmęczenia, jaki osiągasz. Odpowiedz sobie na pytanie:
czy jesteś w stanie zregenerować swoje siły w ciągu doby? Jeśli tak, potrafisz trzymać stres na smyczy. Jeśli potrzebujesz więcej czasu - oznacza to, że zaczyna on Tobą rządzić.
Czy zatem ze stresem można walczyć?
Często wobec własnego stresu i stanu psychiki możesz przyjmować postawę bezradności. Pamiętaj jednak, że psychika człowieka jest mechanizmem zdolnym do samonaprawy i regeneracji.
Niezwykle ważne jest poznanie swoich indywidualnych reakcji na sytuacje stresujące. Pozwoli Ci to na natychmiastowe zadziałanie, zanim poziom stresu dojdzie do poziomu, który przerośnie twoje możliwości poradzenia sobie z nim.
Od czego zacząć?
Niezwykle ważne jest, zdać sobie sprawę, że jesteś odpowiedzialny za swój własny poziom stresu.
Warto również zastanowić się skąd stres się bierze, i jakie czynniki go wywołują?
Jednym ze źródeł stresu są niewątpliwie wszelkie zmiany życiowe. Czy masz zatem unikać zmian? Oczywiście, że nie. Musisz jednak być świadomym tego, jak one wpłyną na Ciebie.Nierzadko w sytuacjach stresujących pomaga pozytywne myślenie, nastawienie, przypominanie sobie pomyślnych
sytuacji i osiągnięć, sposób w jakim myślisz o wydarzeniu czy świecie. Można we własnej głowie zredukować wagę wydarzenia, niepewność, a tym samym zmniejszyć poziom stresu. Pomocne bywa też kontrolowanie oddechu czy relaksacja mięśniowa.
Przy radzeniu sobie ze stresem najlepsza i najskuteczniejsza jest profilaktyka.Już teraz spróbuj wyciszyć swój umysł. Pomogą ci w tym poniższe porady:
*Rozładuj nagromadzone emocje przez kontakt z naturą.
*Zajmij się czymś, co sprawia Ci przyjemność - idź na spacer, posłuchaj relaksującej muzyki.
*Stosuj techniki relaksacyjne - spróbuj medytacji lub kontrolowania oddechu.
*Uprawiaj sport - przecież w "zdrowym ciele - zdrowy duch".
*Zdrowo się odżywiaj i unikaj używek, które często pogłębiają stres.
*Śmiej się! Śmiech burzy napięcie, rozjaśnia Twoją twarz, rozluźnia mięśnie, przywraca obiektywizm i ożywia nadzieję.
*Zadbaj o sposób życia - śpij odpowiednio długo, zaplanuj czas na rozrywkę, unikaj hałasu.
*Nie bierz za dużo spraw na swoje barki. Stawiaj sobie realistyczne cele - ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działań, ale nie bądź dla siebie zbyt wymagający.
*Naucz się lepiej gospodarować czasem - sporządzaj plan dnia,a nawet tygodnia, spis rzeczy, które masz do załatwienia bardzo pilnie i takich, które mogą jeszcze zaczekać. Zorganizuj dobrze miejsce pracy.
*Nie zapominaj o odpoczynku. Nie mieszaj tego czasu z innymi zajęciami.
*Zaakceptuj siebie ze wszystkimi zaletami i wadami. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały! (Choć doskonalenie jest wskazane).Nie staraj się być perfekcjonistą - każdy popełnia błędy. Bądź dla siebie tolerancyjny.
*Oczekuj najlepszego. Nawet jeżeli spotka Cię rozczarowanie, czas przed nim przeżyjesz bez stresu.
*Naucz się mówić "nie"!
To tylko kilka porad, które pomogą Ci zredukować stres do optymalnego poziomu i zacząć nowe życie.
Na pewno nie jest to nic dobrego i z tego co mi wiadomo to na pewno bardzo dużo pozytywnych kwestii możemy uzyskać poprzez medytację. W każdym razie ja sporo informacji na ten temat dowiedziałem się z https://pomedytuj.pl/ więc zachęcam was do sprawdzenia tej strony.
OdpowiedzUsuń