niedziela, 28 lipca 2019

Rodzaje pamięci.

Znalezione obrazy dla zapytania ”Rodzaje pamięci

Pamięć słuchowa, pamięć ruchowa, pamięć wzrokowa, pamięć krótkoterminowa.


Kiedy uczysz się czegokolwiek, jak np. języka obcego zazwyczaj nieświadomie używasz jednego z rodzajów pamięci: słuchowej, wzrokowej, ruchowej.

Przykładowo, kiedy piszesz jakiś tekst używasz pamięci ruchowej i jednocześnie wzrokowej. Kiedy słuchasz jakiejś audycji, płyty, lekcji języka to używasz pamięci słuchowej. Kiedy coś wymawiasz używasz pamięci słuchowej, ale i ruchowej – zapamiętując układ ust, języka itd., przy wymawianiu słów.

Możesz się uczyć języka, nawet, kiedy nie robisz tego aktywnie.

Dziecko, które się uczy zaczyna od pamięci słuchowej. Następnie jest pamięć wzrokowa, na samym koncu pamięć ruchowa – kiedy to już samodzielnie zaczyna wymawiać poszczególne słowa, a w dalszej kolejności pisać (pamięć wzrokowo-ruchowa).

Jeśli zależy Ci na skutecznej nauce języka obcego, powinieneś zacząć od pamięci słuchowej. Słuchać teksty, które są wyraźnie wymawiane, nawet bez zrozumienia całości tekstu (czy nawet jakiegokolwiek zrozumienia). Ważne byś był w stanie wyłapać poszczególne słowa (przynajmniej 60 procent nagranego dialogu).

Dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu tekstu możesz przejść do treningu pamięci ruchowej. Możesz zacząć powtarzać dialogi, poszczególne słowa. Nie musisz rozumieć wszystko, co powtarzasz.

Dużym błędem jest omijanie pamięci słuchowej i przejście do pamięci wzrokowej i ruchowej. Przykładowo, kiedy zaczynasz na sile uczyć się słówek bezpośrednio ze słownika – omijasz naturalny i najskuteczniejszy sposób nauki języka.

Następny błąd jest związany z kolejnością używania języków. Przykładowo, kiedy uczysz się tłumaczyć z języka ojczystego na język obcy, bądź też słuchasz tekstów, gdzie najpierw lektor mówi w ojczystym języku, a później ten sam tekst powtarza w języku obcym. Zawsze ucz się z języka obcego na język ojczysty!

Słowa nie tylko tak oczywiste jak rzeczowniki typu: auto, drzewo, itd., ale i czasowniki, przyimki staraj sobie raczej wyobrazić np.: kiedy chcesz zapamiętać angielskie słowo „slow” – wolno, wyobraź sobie coś, co robisz wolno, zamiast powtarzać, co ono oznacza. Pamiętaj, że nauka polegająca tylko na wielokrotnym powtarzaniu czegoś jest używaniem pamięci krótkoterminowej i nie mam na myśli tutaj powtarzanie wymowy poszczególnych słówek, ale kojarzenie ich na zasadzie częstokrotnej wymowy typu: „voiture – samochód”, „belle – piękna”, itd.

Znacznie lepiej jest, jeśli danemu obcemu słowu przypiszesz jakieś wyobrażenie – utworzysz obraz w wyobraźni.

Pamięć krótkoterminowa jest najgorszym rodzajem pamięci – niestety ciągle używana przez większość uczniów. Zabiera najwięcej czasu i jest najmniej efektywna. Przy pamięci krótkoterminowej nauka taka nigdy nie trafia do prawej półkuli mózgowej (tej długoterminowej), a jest jedynie przetwarzana w lewej i w momencie, gdy jest już niepotrzebna – zostaje szybko zapomniana.

*Chcąc opanować dowolny język zaczynaj od słuchania.
*Nie muszą to być teksty, które rozumiesz – ważne, by były wymawiane wyraźnie.
*Dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu tekstu możesz zacząć powtarzać teksty.
*Słowa z języka obcego kojarz z konkretnymi obrazami – twórz obrazy w wyobraźni -  ten sposób unikniesz częstego błędu – podświadomego tłumaczenia wszystkiego, co do ciebie dociera, w ten sposób język dla ciebie stanie się bardziej naturalny; lepiej go przyswoisz.
*Unikaj tłumaczenia zdań, słówek z języka ojczystego (polskiego) na obcy. 

Słuchaj nagranych tekstów, dialogów w języku obcym, po którym ewentualnie występuje tłumaczenie na język polski.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne