Program powstał w odpowiedzi na badania społeczne, z których wynika, że Polacy wstydzą się chodzić do psychiatry. Obawiają się przede wszystkim opinii innych osób i leczenia w szpitalu psychiatrycznym wbrew własnej woli. "Wielu potencjalnych pacjentów nigdy nie dociera do instytucji psychiatrycznych z powodu wstydu. Dlatego psychiatrzy postanowili wyjść z tych instytucji do ludzi" - tłumaczył doc. dr hab. Janusz Heitzman z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Placówka "Odnaleźć siebie" z założenia ma być miejscem, gdzie można przyjść i porozmawiać bez obaw. Porady są bezpłatne, bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. "Każdy potrzebujący, który przyjdzie w godzinach przyjęć zostanie przyjęty" - zapewniła dr Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu. Punkt konsultacyjny mieści się przy ulicy Grzegórzeckiej 20, w pokoju hotelowym, aby uniknąć skojarzeń ze szpitalem i zapewnić anonimowość. Podobne placówki funkcjonują już w Warszawie i Białymstoku.
Szacuje się, że 1-1,5% Polaków choruje na schizofrenię, a 15-18% na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Co roku samobójstwo popełnia 1 milion ludzi. Wskaźniki samobójstw na świecie wzrosły o 60% w ostatnich 45 latach.
Samobójstwo należy do trzech najczęstszych przyczyn śmierci młodych ludzi między 15. a 35. rż.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz