czwartek, 20 października 2016

4 miliony Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek

Znalezione obrazy dla zapytania 4 miliony Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek

Ponad 4 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, która prowadzi do niewydolności nerek.


Lekarze przekonują, że aby temu zapobiegać, wystarczy regularnie robić proste badania.
Statystyki pokazują, że co 10 człowiek na świecie ma przewlekłą chorobę nerek w różnym stopniu zaawansowania. W Polsce takich osób jest 4,24 mln, a liczba ta ciągle rośnie. Schorzenia nerek częściej dotykają mężczyzn. Aż jedna piąta panów po 50. roku życia i jedna trzecia po 70-tce ma w jakiś sposób uszkodzone nerki.

Najczęstszymi przyczynami są nefropatia cukrzycowa, choroby zapalne nerek i nadciśnienie tętnicze. W ponad 8 proc. przypadków występują uwarunkowania genetyczne. W większości można więc ograniczać postępy chorób nerek i zapobiegać uszkodzeniu tych narządów.

Przewlekła choroba nerek stopniowo prowadzi do ich niewydolności, a ta wymaga dializowania lub przeszczepienia nerki, czyli tzw. leczenia nerkozastępczego, które w Polsce jest bardzo kosztowne.
Jednak im wcześniejsze wykrycie choroby chorobę nerek, to jest możliwe zastosowanie kilkakrotnie tańszego i skuteczniejszego leczenia tzw. nefroprotekcyjnego, przy pomocy diety i leków. Dzięki niemu można nawet o kilkanaście lat opóźnić konieczność dializ czy przeszczepu.

Wczesnemu wykrywaniu schorzeń nerek służą proste i tanie testy:
*ocena tzw. wielkości filtracji kłębuszkowej (GFR). Jest ona wyrażana w mililitrach na minutę i mówi o zdolności filtracyjnej nerek,
*ocena obecności białek (albumin) w moczu (białkomocz), będących wskaźnikiem uszkodzenia nerki.

Test na obecność albumin to koszt 3 zł, a ocenę GFR można robić przy okazji rutynowego badania moczu.

Badania te powinny być wykonywane minimum raz w roku, Przede wszystkim przez osoby z grup o podwyższonym ryzyku chorób nerek, głównie z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą sercowo-naczyniową, oraz osoby, które mają rodzinne ryzyko występowania chorób nerek i chorób serca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne