czwartek, 17 sierpnia 2017

Stresy

Znalezione obrazy dla zapytania Stresy

Stres jest nieodzownym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. 

Określony poziom natężenia stresu jest niezbędny i chroni przed uczuciem znużenia i znudzenia. Niebezpieczny dla zdrowia jest natomiast wysoki poziom stresu oraz stres przewlekły utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Objawy stresu można podzielić na:
*Krótkotrwałe;
*Długotrwałe.
*Krótkotrwałe objawy stresu

Objawy krótkotrwałe są nieszkodliwe, ponieważ stres działający na krótką metę nie powoduje poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jednak osoby prowadzące tryb życia w przewlekłym stresie są narażone na poważne konsekwencje zdrowotne.

Objawy stresu występującego w krótkim okresie czasu poprzedzone są uwolnieniem adrenaliny z nadnerczy, będące wynikiem sytuacji stanowiącej zagrożenie. Jest to obraz tak zwanej gotowości do „walki”. Obejmują one m.in.:
*Suchość ust,
*Zwężenie źrenic
*Zimna skóra
*Zimne kończyny - dłonie i stopy
*Odczucie pobudzenia
*Przyspieszone bicie serca
*Przyspieszenie oddechu
*Potrzeba oddania moczu
*Centralizacja krążenia
*Wzrost aktywności gruczołów potowych
*Zwiększone napięcie mięśni.

Objawy obniżenia efektywności wykonywanych czynności.Przejawów tego stanu jest wiele, oto niektóre z nich:
*Zaburzenia koncentracji uwagi
*Zaburzenia pamięci
*Trudności w wykonywaniu czynności precyzyjnych
*Trudności w podjęciu decyzji

Utrata satysfakcji z wykonywanej pracy.Jeżeli pracownik traci chęć i zapał do pracy, nie czuje satysfakcji i celu jego pracy. Takie zachowanie jest często spowodowane wynikiem działania przewlekłego działania stresu na organizm. Składają się na to następujące objawy
*Negatywizm
*Pesymizm
*Zawężenie uwagi
*Zmniejszenie pewności siebie
*Generowanie negatywnych myśli
*Zmniejszenie lub utrata satysfakcji z pracy
*Postrzeganie sytuacji jako zagrożenia nie wyzwania
*Obniżenie zdolności radzenia sobie z trudnościami.
*Długotrwałe objawy stresu

Życie w ciągłym stresie niesie za sobą pewne anomalie w zachowaniu organizmu. Jeżeli stres działa w krótkim okresie czasu, to nie trzeba się bardzo martwić, bowiem wszystkie objawy powinny minąć wraz ze zniknięciem stresu. Większej uwagi wymagają jednak objawy stresu patologicznego, czyli tego, który działa destrukcyjnie na nasz organizm przez dłuższy okres czasu.
Charakterystyczne jest to, że im dłużej pozostajemy pod działaniem stresu, tym mniejszą mamy zdolność rozpoznawania go, więc warto szybko reagować.

Oto symptomy reakcji organizmu na stres, które powinny nas zaniepokoić. Trzeba pamiętać, że pojedyncze objawy rzadko kiedy są obrazem stresu patologicznego. Jeżeli natomiast stwierdzi się u siebie kilka z niżej wymienionych objawów oznacza to, że pora na relaks i ewentualną terapię.

Są one wynikiem długotrwałego i przewlekłego uwalniania adrenaliny. Jej wpływ na organizm ludzki w okresie stresu i zagrożenia jest mobilizujący i aktywizujący. W przypadku ciągłego działania dochodzi do licznych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i jednocześnie zmniejsza reakcję organizmu w chwili zagrożenia.

Objawy zaburzenia zachowań emocjonalnych. Przewlekle działający na nasz organizm stres powoduje nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu ale również zaburzenia charakterologiczne i emocjonalne. Konsekwencją mogą być następujące stany emocjonalne:
*Lęk
*Niepokój
*Nerwice
*Frustracja
*Ospałość
*Kłopoty ze snem
*Rozdrażnienie
*Sięganie po leki
*Trudności ze spaniem
*Złe samopoczucie
*Tak zwana gonitwa myśli
*Uczucie przygnębienia i depresja.

Zaburzenia zachowań przez narastającym stresie.Zaburzenia zachowań, czyli zupełnie nienaturalne zachowania objawiają się przede wszystkim:
*Agresją
*Krytycyzmem
*Kłopotami z pamięcią
*Irytacja i podenerwowania
*Wrogie nastawienie do otoczenia
*Brakiem troski o własny wygląd
*Obniżeniem zdolności empatycznych
*Głośnym i szybkim sposobem mówienia
*Niezdolnością do koncentracji i podejmowania decyzji.

Pojedynczo pojawiające się wyżej wymienione objawy mogą być spowodowane nie tylko lekkim stresem, ale także chorobą, tremą czy innymi czynnikami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne