środa, 10 listopada 2010

Ruch - najlepszy środek przeciwko osteoporozie.

W miarę starzenia się organizmu kości stają się coraz mniej gęste - jest to naturalne zjawisko przebiegu rozwoju kości. Jednak u niektórych osób utrata tkanki kostnej jest szczególnie intensywna, co powoduje, że kości stają się bardziej narażone na złamania, nawet przy niewielkich upadkach.

Osteoporoza czyli tzw. cichy złodziej kości to choroba charakteryzująca się utratą masy kostnej oraz uszkodzeniem struktury tkanki kostnej, czego skutkiem są częste złamania.

Większość osób chorujących na osteoporozę długo nie zdaję sobie z tego sprawy, dopóki niewielki uraz nie spowoduje złamania. To zazwyczaj jest pierwszy objaw świadczący o chorobie. Dobrym sposobem na rozpoznanie jej jest tzw. badanie densytometryczne. Badanie to polega na wykorzystaniu zjawiska pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki. Wyniki badania mają ogromne znaczenie dla profilaktyki osteoporozy i uniknięcia złamań.

Na osteoporozę narażone są bardziej kobiety. Wraz z wiekiem spada u nich poziom hormonów żeńskich - estrogenów, zwłaszcza po menopauzie, co przyczynia się do gwałtownego rozwoju osteoporozy. Po 50 roku życia, w wyniku spadku estrogenów, kobieta może utracić aż do 30 % masy kostnej. Kobiety mają także często drobniejsze kości niż mężczyźni, a więc już nieznaczne straty mogą doprowadzić do złamań. Intensywność procesu utraty masy kostnej jest zależna w dużej mierze od stylu życia, a przede wszystkim od aktywności fizycznej.

Do innych czynników ryzyka należą :

  • obciążenie genetyczne tj. występowanie w rodzinie osteoporozy,
  • dieta uboga w wapń, szczególnie w okresie dzieciństwa i dojrzewania,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
  • deficyty estrogenu w organizmie.




Profilaktyka osteoporozy

Najważniejsza w leczeniu osteoporozy jest profilaktyka, dlatego warto już teraz pomyśleć o zapobieganiu chorobie. Jedną z najlepszych metod jest systematyczny trening. Szczególnie chodzi tutaj o trening natury siłowej, gdyż jego stosowanie pobudza komórki i kości stają się bardziej zwarte i mocniejsze. Liczne badanie naukowe potwierdzają wpływ ćwiczeń na gęstość kości, dlatego osoby systematycznie ćwiczące dużo rzadziej chorują na osteoporozę.

Ćwiczenia dla osób dotkniętych osteoporozą

Ćwiczenia z obciążeniem, które są stosowane głównie w profilaktyce, mogą być także korzystnym uzupełnieniem treningu dla osób już dotkniętych tą chorobą. Ich głównym celem jest zatrzymanie procesu „gubienia kości”, a więc utrzymanie gęstości kości. Dla takich osób wskazane są długie spacery lub szybkie marsze, ale także lekkie ćwiczenia na maszynach siłowych i pilates.

Odpowiedni trening jest najłatwiejszą i najskuteczniejszą walką z osteoporozą. Stosowany systematycznie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków choroby. Można w ten sposób opóźnić a nawet zapobiec procesowi choroby.

3 komentarze:

  1. OSTEOPOROZA. Można ją POKONAĆ !!
    BH.302.
    MOTTO: WAPNIEM powinniśmy zwyciężyć tę chorobę. *

    KONCENTRACJA NATURALNEJ ENERGII ORAZ WAPNIA W ILOŚCI IMPONUJĄCEJ; TO TZW. CHLEB NA OSTEOPOROZĘ:
    Ugotuj i upiecz koniecznie, ponad 4500 j. m. wapnia. Zwiększamy gęstość kości i ich odporność na złamania.

    SKŁADNIKI TO, CHLEB TYPU KR-IRL; ORAZ ZMIELONE KRĘGOSŁUPY I OŚCI:
    Czyli całe SZKIELETY RYB. Skuteczne i działa. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !! Odnośnie konsumpcji to ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

    TAKIE ODŻYWIANIE NIE JEST DROGIE, A WRĘCZ WYJĄTKOWO TANIE:
    Koszt 1 szt. mini chlebka to 15-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł. Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB typu KR-IRL, syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz. Eliminuje skutecznie tzw. wilczy głód, gwarantując przy tym odżywienie biologicznie WZORCOWE.

    WAŻNE:
    GLUKOZA naturalna; to ryż, wszystkie kasze, owoce, warzywa. Logika myślenia, postęp, spokój. Również produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. GLUKOZA nienaturalna; to mąka, cukier. Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. *

    KONKLUZJA finalna:
    Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL, również CHLEB na OSTEOPOROZĘ. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

    R E F L E K S J A:
    INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
    IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody, czyli sfera faktów. IG; to wirtualne poglądy, dezinformacja, obłuda i biznes.

    ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
    Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
    Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. ***
    Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
    ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie tak, dlatego młodość jest tak wspaniała kiedy się nie choruje :) Teraz na stare lata to co chwilę trzeba lekarza odwiedzać. Mnie czeka wizyta u ortopedy w klinice https://carolina.pl/ , muszę sprawdzić co się dzieje z moim kolanem

    OdpowiedzUsuń
  3. Poza ruchem ważne jest również to, aby wspierać nasz organizm od środka. Mowa tutaj np. o konkretnych suplementach. Możecie sprawdzić sobie aloes herbalife . Tam dostępne są aloesy w formie napojów, które np. odpowiednio wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

    OdpowiedzUsuń

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne