sobota, 14 kwietnia 2012

Dlaczego pieką nas oczy?


Jak zadbać o wzrok.

Aby zobaczyć ten tekst - światło od monitora musi przejść przez źrenicę, soczewkę oka, ciało szkliste i zogniskować się na siatkówce oka. Siatkówka odbiera bodziec świetlny, przetwarza go na sygnał nerwowy wysyłany do mózgu. Szczególne znaczenie dla ostrości widzenia ma skupisko komórek siatkówki o zwane plamką żółtą oka. Plamka dzięki swojej specyficznej budowie umożliwia tzw. centralne widzenie o najwyższej ostrości, jak też widzenie kolorów. W przypadku jej uszkodzenia, np. pod wpływem wolnych rodników może dość do zniszczenia komórek siatkówki, co zagraża utratą ostrości i zdolności widzenia.

Światłoczułe komórki czopkowe i pręcikowe znajdujące się w siatkówce oka rejestrują promienie świetlne - strumień fotonów. Fotoreceptory pręcikowe odbierają obrazy czarno-białe o niewielkim natężeniu - toteż dobrze się sprawują nocą; komórki czopkowe działają przy dużym natężeniu światła i odbierają złożone sygnały barwne. Fotoreceptory rozpoznają obraz zawarty w fotonach, jak błona fotograficzna lub światłoczuła matryca aparatu cyfrowego. Ważną rolę w odbiorze informacji z fotonów odgrywa witamina A, luteina, antyoksydanty.

Najbardziej deskrukcyjnymi czynnikami są choroby zapalne oka i całego organizmu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, skłonności dziedziczne, ale także szkodliwe dla oczu warunki pracy. Mam tutaj na myśli spaliny przemysłowe, samochodowe, ozon, suche, powietrze w pomieszczeniach z klimatyzacją oraz niedobory pokarmowe. Degenerację siatkówki przyśpieszyć może również niehigieniczny styl życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narkotyków, brak snu, przemęczenie pracą (pracoholizm), przewlekły stres, itp.
Czynniki te mogą osłabić mechanizmy antyoksydacyjne neutralizujące wolne rodniki i dopuścić do uszkodzeń siatkówki, plamki oka oraz innych tkanek narządu wzroku.

Szkodliwe dla oka jest również promieniowanie ultrafioletowe, dlatego tak ważne jest by nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni. Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB indukuje nadmiar wolnych rodników, których organizm nie jest w stanie samodzielnie zneutralizować. Nieprzyjazne oku jest również promieniowanie jonizujące monitorów komputera i ekranów TV, jak też monotonia obrazu, która unieruchamia mechanizm nawilżania oka i sprzyja jego zapaleniom.

Siedzisz i czytasz? A czy pamiętasz o tym aby mrugać oczami?
Pisałam o tym chwilę temu. Pamiętaj że mrugając i nawilżając w ten sposób oko chronisz oczy przed zmęczeniem.

Jeśli komórki receptorowe siatkówki oka sa sprawne wystarczy uzupełnienie niedoboru antyoksydantów, np. witaminy A, czy luteiny aby poprawić jakość widzenia. Niestety uszkodzeń fotoreceptorów siatkówki oka, w tym regeneracji uszkodzonych komórek plamki oka nie da się odwrócić.

Chociaż uszkodzeń plamki oka i wielu innych tkanek oka nie można zregenerować, to dzięki stosowaniu antyoksydantów można ustabilizować chorobę, a zwłaszcza zapobiec jej rozwojowi.

www.martadymek.suportio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne