piątek, 20 kwietnia 2012

Nietrzymanie moczu


Doktor Dileep Chaurasia, indyjski profesor i specjalista w dziedzinie urologii stwierdził że obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy co dziesiątej osoby powyżej 65-roku życia. W Indiach na tę dolegliwośc cierpi blisko 50 milionów ludzi.

Nietrzymanie moczu dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Dolegliwość ta ma ogromny wpływ na jakość życia, gdyż ludzie cierpiący na nią znacznie częściej doznają różnorodnych problemów psychologicznych - do depresji włącznie. Problemem jest także to, iż osoby mające tego typu problemy z czasem całkowicie wycofują się z jakiegokolwiek życia poza domem, a co za tym idzie przestają dbać o siebie tak jak powinni.

Doktor Chaurasia pdkreśla, że nietrzymanie moczu nie powinno być uważane za "naturalną kolej rzeczy" w procesie starzenia się a osoby z tą dolegliwością mają wiele możliwości jej leczenia i zapobiegania nieprzyjemnym skutkom. Nietrzymanie moczu nie jest także żadnym przeciwskazaniem dla jakiejkolwiek aktywności osób starszych.

- Zwykle ludzie tak bardzo wstydzą się swojej przypadłości, że nie mówią nawet o niej prowadzącemu lekarzowi i wolą się wycofać z życia społecznego niż komukolwiek zdradzić "wstydliwą" tajemnicę. Tymczasem niemal wszystkie typy tej dolegliwości często są całkowicie wyleczalne i to bez wzgledu na wiek - mówi dr Chaurasia.Najczęściej zdarzające się przypadki nietrzymania moczu są związanie z menopauzą u kobiet oraz przerostem prostaty u mężczyzn.

Nieco rzadziej zdarzają się takie powody jak słabe mięśnie zwieraczy, skłonność do obstrukcji, częściowy paraliż, cukrzyca, czy stan zapalny cewki moczowej. Nietrzymanie moczu może być także związane z zażywaniem konkretnych leków albo ze stresem. W większości przypadków w celu usunięcia przykrej dolegliwości wystarczą ćwiczenia mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu (mięsień kegla, zwieracze) połączone z kuracją farmakologiczną.

Niekiedy potrzebne są także specjalne zastrzyki zwiększające napięcie mięśni, implanty umieszczone w okolicy cewki moczowej lub nawet interwencja chirurgiczna. 

Pocieszające jest to, że niemal każdy przyadek nietrzymania moczu daje się wyleczyć.



3 komentarze:

  1. W moim przypadku niestety domowe sposoby kompletnie się nie sprawdziły i myślę o wizycie u urologa. Czy gabinet https://derleta.pl/ w Szczecinie, to dobry wybór?

    OdpowiedzUsuń
  2. COraz częściej słyszy sie że ta przypadłość dotyka też młodsze osoby

    OdpowiedzUsuń
  3. Nietrzymanie moczu jest dość krępującą dolegliwością, o której warto wiedzieć jak najwięcej, jeśli się na nią cierpi. W związku z tym tematem jest też organizowany specjalny kongres dla przyszłych oraz obecnych lekarzy, w którym warto byłoby uczestniczyć https://podyplomie.pl/kongresy/interna-2020/Warszawa . Jeśli wśród Was są osoby należące do personelu medycznego to zachęcam do zapoznania sie z programem.

    OdpowiedzUsuń

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne