środa, 17 sierpnia 2016

Umiesz czytać w myślach?



"(...) co sprawia, że świat staje się monotonną pocztówką z przeszłości" Richard Bandler

- Wiem za co zrobił mu awanturę.
- Wiem, że oni się na to nie zgodzą...
- Wiem, że Cię męczę...
- Wiem co myślisz... ale to nie tak

Nie znając - dajemy osąd! Czytamy w myślach. Zakładamy, że potrafimy poznać myśli i uczucia innych, nie słuchając ich wypowiedzi, czasem wręcz nawet nie znając danych osób. Powiem więcej, czasem nawet nam się zdaje, że inni dookoła postępują tak, a nie inaczej, dlatego że znają nasze myśli.

- Gdybyś mnie kochała, wiedziałabyś co mi dać!

Czytanie w myślach, to tak jak zakładanie, że coś wiemy, nie mając o tym zielonego pojęcia, opierając się jedynie na podobnych, lecz nie identycznych doświadczeniach. Doprowadza to najczęściej do braku zrozumienia, do podejmowania działań czasem wręcz irracjonalnych.
Czytanie w myślach innych osób, nawet w dobrej intencji może w dużym stopniu zakłócić odbiór rzeczywistości.

Można to zjawisko nazwać inaczej np. mądrości życiowe. Czytanie w myślach to nic innego jak przywoływanie wspomnień poprzednich doświadczeń, czyli pytanie siebie o zdanie, które możesz wyrazić na podstawie przeszłości.

Wyobraź sobie, że Tomek i Ewa oglądają dwa różne filmy, na którym pierwszy raz w życiu widzą mężczyznę z długimi włosami. W jednym filmie jest to np. Jezus czyniący dobro, w drugim człowiek z długimi włosami gra zły charakter, jest terrorystą wykonującym tortury na dzieciach.

Tomek z Ewą zapamiętają inne doświadczenia związane z mężczyznami z długimi włosami. Zagrożenie występuje w momencie spotkania się z kolejnym trzecim mężczyzną z długimi włosami... zdobyte doświadczenie może stać się źródłem mądrości życiowych... i inspiracją do czytania w
jego myślach.

W życiu codziennym, chodzi o każdy szczegół naszego zachowania, np. wskazanie kogoś palcem. Dla jednego kojarzy się to z momentem gdy ktoś na kogoś krzyczał, dla drugiego natomiast z momentem gdy ktoś kogoś nagradzał.

Jak sobie z tym radzić?

Istotą tego problemu w większości wypadków jest podawanie zbyt ogólnych informacji. Gdy nie znamy szczegółów dotyczących danej informacji, danej osoby szukamy ich w naszych przeszłych
doświadczeniach. Uogólnienia takie stanowią ważny element naszego życia, są przydatne, lecz w wypadku gdy są one nierozerwalnie związane z daną informacją stanowią zagrożenie.

Radzenie sobie z takimi sytuacjami polega na podkreśleniu wolności wyboru, wolności interpretacji danej sytuacji. Z jednej strony możesz skorzystać z poprzednich doświadczeń, bo być może są słuszne, z drugiej zaś strony możesz budować doświadczenia od nowa.

Tak, masz możliwość wyboru sposobu reagowania! Doświadczasz świat Tu i Teraz. Pamiętaj - Świat to nie pocztówka z przeszłości!

Może ładnie brzmi, ale jak tego dokonać?

Jednym ze sposobów jest zadawanie pytań z prośbą o więcej szczegółów, nawet samemu sobie.

- Wiem za co zrobił mu awanturę.
- Skąd wiesz? Co o tym świadczy?

- Wiem, że oni się na to nie zgodzą...
- Skąd konkretnie to wiesz?

- A Twoi rodzice nie będą się złościć?
- Skąd mi to przyszło na myśl?

Jeśli masz jakieś wątpliwości, dziwnie się czujesz z daną sytuacją PYTAJ - nawet samego siebie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne