poniedziałek, 15 sierpnia 2016

W jaki sposób działa Twój umysł?


,,Czasami Twoja radośc jest źródłem uśmiechu, ale czasami Twój uśmiech może byc źródłem Twojej radości." Tchich Nhat Hanh

Prawda jest taka, że większość ludzi poświęca więcej czasu na przeczytanie instrukcji obsługi do swojego nowego odtwarzacza DVD niż na poznanie zasad działania mózgu.

Co musisz wiedzieć na początek?

Kluczową sprawą jest zrozumienie tego, że Twój umysł działa zupełnie tak jak komputer. Jeśli miałeś kiedyś styczność z tym urządzeniem, to wiesz, że nie wystarczy po prostu przekazać mu poleceń, które są zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Musisz je odpowiednio ułożyć - w zrozumiałej
dla komputera formie. Następnie system to wszystko przetworzy i wyśle zrozumiały dla Ciebie rezultat. Tak to działa w praktyce.

Z umysłem jest bardzo podobnie. Wykonuje on polecenia, które każesz mu wykonać. Dlatego też bardzo często denerwujesz się, gdy zrobi to co zostało mu "zlecone", a nie to na co Ty w danej chwili masz ochotę. Pomyśl tylko, co by się stało, gdybyś tak nauczył się odpowiednio formułować polecenia? Zaoszczędziłoby Ci to dużo, dużo stresu!

Wyobraź sobie taką oto sytuację: siedzisz sobie w wygodnym fotelu i słuchasz muzyki, którą uwielbiasz. Cały otaczający Cię świat nie ma najmniejszego znaczenia. I nagle postanawiasz sprawdzić co się dzieje za oknem. Wyglądasz i widzisz zachmurzone niebo, strugi deszczu i
moknących ludzi. Do tego ciemno jakby zaraz miał się skończyć dzień - nie wiedzieć czemu, bo przecież jest dopiero 13:00. I nagle Twój nastrój zmienia się o 180 stopni. Wszystko nabrało zupełnie innego wymiaru. Ile razy miałeś podobną sytuację? Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nawet jak już odejdziesz od okna, to Twój stan emocjonalny się nie zmieni. Mózg zafunduje Ci przygnębienie przez wiele godzin. Być może nawet postara się, abyś miał fatalny cały tydzień - o ile nic z tym nie zrobisz!

Dlaczego tak się dzieje? Z bardzo prostej przyczyny. Widzisz, Twojemu mózgowi jest absolutnie wszystko jedno jaką czynność wykonuje - będzie to robił tak długo aż się nie znudzi, albo... aż Ty tego nie zmienisz. Nie ma na względzie Twojego dobra - po prostu musi wykonywać pracę.
Ważne jest, abyś Ty nauczył się w jaki sposób możesz na niego wpływać.

I tutaj z pomocą przychodzą submodalności, które potrafią dosłownie w ciągu kilku sekund zmienić Twój nastrój. Pomyśl tylko... skoro byłeś w stanie "zdołować" się w oka mgnieniu, to czemu nie mógłbyś postąpić dokładnie na odwrót?

Człowiek dysponuje pięcioma zmysłami (tak naprawdę jest ich znacznie więcej, ale to już temat na książkę): wzrok, słuch, węch, dotyk oraz smak. Submodalności są to inaczej parametry Twoich obrazów, uczuć oraz dźwięków. Pozwalają zmieniać przekonania na bardziej właściwe - tak, abyś miał w życiu znacznie lepsze standardy.

Wyobraź sobie teraz najpiękniejszą chwilę Twojego życia. Moment w którym byłeś absolutnie szczęśliwy. Jeśli ułatwi Ci to sprawę - zamknij oczy. Teraz spróbuj ten obraz, który widzisz przybliżyć. Przybliżaj go w kierunku swoich oczu - niech stanie się gigantycznych rozmiarów. 
A teraz pomalutku go oddalaj. Czy zauważyłeś w jaki sposób zmieniają się Twoje odczucia? Dokładnie tak działają submodalności.
Poćwicz na wykreowanym obrazie - a może spróbujesz z innym?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne