niedziela, 30 grudnia 2018

6 POTRZEB LUDZKICH

Znalezione obrazy dla zapytania 6 POTRZEB LUDZKICH


Według Robbinsa istnieje sześć potrzeb, którymi kierujemy się w życiu. Sprawdź, w jaki sposób Ty postrzegasz swoje:

1. Potrzeba pewności i komfortu (jedzenie, schronienie)
Przez całe życie poszukujemy pewności. Niezależnie od kontekstu. Chcemy mieć pewność, że nasze życie będzie wyglądało cudownie, że nasze dzieci będą miały fantastyczną przyszłość. Każdy z nas chce być czegoś pewien. Jak to mówi Tony Robbins:

"Bóg ma na tyle poczucia humoru, że dał nam też potrzebę niepewności".


2. Potrzeba niepewności
To kolejna z potrzeb, bo pomyśl, co byś czuł, gdybyś był wszystkiego pewien?Wiedziałbyś co się wydarzy każdego ranka.Co byś czuł? NUDĘ!

Tutaj przypomina mi się film „Dzień Świstaka" — każdego dnia to samo, bohater dokładnie wiedział, co się wydarzy i jak się wydarzy. On miał jednak możliwość wpływania na rzeczywistość. Brał lekcję z każdego dnia, który był identyczny, i po kilku jednakowych porankach wreszcie uświadomił sobie, że może coś pozmieniać. Nie pozwolić przewrócić się starszej pani, udaremnić kradzież w sklepie itd. Skorzystał z trzeciej potrzeby:

3. Potrzeba różnorodności
Wszyscy mamy to głęboko zaprogramowane w naszych umysłach. Szukamy czegoś nowego. Chęć zmiany jest pierwszym krokiem, który doprowadza nas do źródła radości.Mówimy o pozytywnej zmianie. Każdy z nas lubi niespodzianki. Jeśli ich nie lubisz — nazywasz je problemami! W każdym razie — pewne rzeczy się nudzą i robimy wtedy miejsce na nowe, inne, lepsze. Gdyby tak nie było, nadal siedzielibyśmy przed czarno-białym telewizorem i czekali, kiedy się wreszcie rozgrzeje kineskop! A dzisiaj siedzimy przed plazmowymi, olbrzymimi ekranami, które cieszą oko nasze i naszych gości.No właśnie — i tutaj mamy do czynienie z kolejną potrzebą:

4. Potrzeba bycia ważnym
Jest to bardzo interesująca potrzeba, która często ma swoje odbicie w związkach. Pomyśl, kto jest dla Ciebie najważniejszy? Jeśli Ty jesteś tą osobą — świetnie. Widzisz, to coś w rodzaju przeramowania pewnych rzeczy.

Lecąc samolotem słuchamy dokładnie, co ma do powiedzenia stewardessa. Kiedy mówi o zmianie ciśnienia w kabinie, wspomina o najistotniejszej rzeczy. Jeśli podróżujesz z dzieckiem — najpierw włóż maskę sobie, potem dziecku. Szczerze mówiąc dla każdej matki najważniejszą osobą na świecie jest jej dziecko i zrobi wszystko dla niego.Zrozumiałam coś naprawdę istotnego. Jeśli coś mi się stanie — nie będę miała możliwości pomóc mojemu dziecku. Istota ważności ma tutaj wiele płaszczyzn.

Jest mnóstwo ludzi na świecie, którzy są dla mnie ważniejsi nawet ode mnie, ale jeśli ja nie będę obecna przy nich — nic nie będzie miało sensu. To, co robię każdego dnia, to poprawiam jakość mojego życia, by potem pomóc tym, na których mi najbardziej zależy. Uznaję siebie za osobę naprawdę ważną dla mnie samej, co sprawia, że robię coraz więcej dla nich. I czuję się potrzebna i ważna.

Oczywiście są też ludzie, którzy inaczej dochodzą swojej potrzeby bycia ważnym. Rób, co robisz najlepiej, a przede wszystkim DOCENIAJ innych za to, co zrobili. Wystarczy zmienić kierunek skupienia.Zauważaj to, co robią dobrze inni, a doceniając ich za to, będziesz doceniany i usłyszysz to z ich ust. To jest spełnienie potrzeby ważności bez walki. To piękne, bo kiedy jesteś atakowany, a odpowiadasz milczeniem — stajesz się silny w oczach otoczenia. Stajesz się silny we własnych oczach! Każdy jest ważny i potrzebny. Egzekwowanie tego na siłę jest ślepym zaułkiem, który prowadzi donikąd. Koncentrując się na tym, kto jest „naj", tracisz szansę na spełnienie

Potrzeba numer 5. Potrzeba miłości i więzi.
Kiedy po raz pierwszy pod Twoje powieki wpadło światło. Kiedy po raz pierwszy usłyszałeś głos swojej matki i ojca. Kiedy po raz pierwszy poczułeś ich ciepło, gdy brali Cię na ręce — dałeś im i sobie więź. To moim zdaniem jedna z najważniejszych potrzeb ludzkich. Wtedy właśnie narodziła się w tobie potrzeba miłości. Dlatego wyciągałeś ręce w ich kierunku, gdy chciałeś poczuć się bezpiecznie.

Ostatnia potrzeba to potrzeba duchowa. Twoja własna, wewnętrzna, która prowadzi dalej niż inne.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne