piątek, 18 lutego 2011
Budowa zęba
Ząb składa się z korony, szyjki i jednego lub więcej korzeni. Korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, natomiast korzeń pokryty jest cementem. Zwykle wewnątrz korzeni znajdują się kanały doprowadzające do korony zęba naczynia krwionośne i nerwy. W każdym korzeniu znajduje się przeważnie jeden kanał. Między koroną i korzeniem znajduje się część łącząca zwana szyjką. Szkliwo jest zbudowane z niewielkiej ilości substancji organicznej (matrycy) i znacznej ilości substancji nieorganicznej (mineralnej), którą stanowią kryształy hydroksyapaptytu. W szkliwie możliwa jest wymiana jonów wapnia, fosforanowych i fluorkowych. Dla zachowania zdrowego szkliwa istotny jest odczyn środowiska jamy ustnej, czyli pH, przy pH kwaśnym następuje rozpuszczanie kryształów hydroksyapatytu i szkliwo ulega demineralizacji, która zapoczątkowuje rozwój procesu próchnicowego.
Szkliwo i fluorki
• do środowiska jamy ustnej fluorki są dostarczane za pośrednictwem past do zębów, płukanek, żeli, pianki i lakierów, które zawierają fluorki,
• fluorki są wbudowywane w zewnętrzną warstwę szkliwa i zwiększają jego odporność na rozpuszczanie w kwasach produkowanych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej; jest to efekt przejściowy, a zatem wymagane jest stale dostarczanie fluorków do środowiska jamy ustnej np. w postaci pasty do zębów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz