wtorek, 23 lutego 2016

Astma - czy wiesz co Ci grozi?


Skutki nieprawidłowego leczenia astmy są ogromne zarówno dla pacjenta, jak i społeczeństwa

Wprawdzie liczba chorych z ciężką astmą jest znamiennie niższa od chorych z astmą łagodną, jednak koszty związane z leczeniem tej pierwszej grupy są wielokrotnie wyższe. Dotyczy to zwłaszcza kosztów związanych z hospitalizacją. Koszty społeczne i ekonomiczne można istotnie ograniczyć przez odpowiednio prowadzoną prewencję astmy jak i starannie dobrane metody leczenia.

Jakie szkody powoduje przewlekłe zapalenie w oskrzelach?

Pod wpływem przewlekłego zapalenia w kanalikach oskrzelowych następuje przerost mięśni gładkich, które rozrastają się "do wewnątrz", pomniejszając światło dróg oddechowych. Pod nabłonkiem oskrzeli odkłada się włóknisty kolagen, pogrubiający ścianki oraz zwiększa się liczba tzw. komórek kubkowych, które wytwarzają gęsty i lepki, tworzący czopy w oskrzelach śluz. Proces ten doprowadza do niszczenia (złuszczania)nabłonka rzęskowego, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie dróg oddechowych.

Pozbycie się astmy oskrzelowej i jej uporczywych dolegliwość (kaszlu, nocnych ataków duszności, nadmiaru plwociny) powoduje to, że Twoje ciało zaczyna wypoczywać co objawia się unormowanym snem, a co za tym idzie obniżeniem poziomu stresu w organizmie spowodowanym ciągłym oczekiwaniem na napad astmy. Mniej się denerwujesz, masz mniej ataków duszności więc więcej śpisz. Powoduje to cofanie się uczucia zmęczenia, rozdrażnienia. Twój mózg zaczyna lepiej funkcjonować. Dalej powoduje to regulację produkcji hormonu kortykoliberyny znajdującej się w mózgu (odpowiedzialnej za wytwarzanie składników łoju w organizmie) cofa się łojotok, trądzik. Mniej łoju w organizmie to mniej problemów ze skórą. Ponadto obniżenie poziomu cholesterolu powoduje cofanie się zmian miażdżycowych, lepszą pracę serca i innych narządów wewnętrznych oraz lepsze samopoczucie, itd.

Czy wiesz, że...

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną oskrzeli. Jej przebieg charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia, stąd często mówi się o zmiennym jej przebiegu.Dolegliwości mogą mieć różne objawy i nasilenie. Charakterystyczne objawy to: duszność, utrudniony oddech lub brak tchu, świsty podczas oddychania, ucisk w klatce piersiowej, napady męczącego kaszlu.
Podczas zaostrzenia objawy astmy mogą ulec takiemu nasileniu, że zagrażają życiu. Aby uniknąć takich niebezpiecznych sytuacji, konieczna jest jak najlepsza kontrola przebiegu choroby , unikaniu czynników wywołujących zaostrzenia choroby, ale także na samoobserwacji i samokontroli .
Zwężenie światła oskrzeli i hamowanie przepływu powietrza jest wywołane czterema mechanizmami:
» Ostrym skurczem mięśni gładkich oskrzeli, w reakcji na alergeny lub inne bodźce drażniące.
» Obrzękiem ścian oskrzeli (tkanki łącznej i błony śluzowej), co zmniejsza do "wewnątrz" światło przepływu powietrza,
» Przebudową ścian oskrzeli, który to proces jest przewlekły i nieodwracalny,
» Zaleganiem w drogach oddechowych gęstego śluzu, który tworzy tzw. czopy śluzowe, zatykające całkowicie drobne rurkowate kanaliki oskrzelików.
Ostry skurcz oskrzela powodowany jest najczęściej przez:
» Pospolite alergeny wziewne: roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i grzyby, białka zwierzęce, zwierzęta futerkowe,
» Fizjologiczne substancje "drażniące" wydzielane przez organizm chorego podczas wysiłku fizycznego, kontaktu oskrzeli z zimnym powietrzem, oparami i lotnymi związkami chemicznymi oraz wskutek silnej reakcji emocjonalnej (płacz, śmiech).

Zapotrzebowanie na witaminy, minerały i aminokwasy

W zdrowej diecie - według Instytutu Żywności i Żywienia - powinno znajdować się dziennie:
Witaminy Minerały
B1 1,6-1,8 mg Wapń 1200 mg
B2 1,8-2,6 mg Magnez 400-1200mg
B3 15-18 mg Fosfor 800 mg
B5 7,0 mg Potas 100-500 mg
B6 2,0 mg Żelazo 30 mg
k. foliowy 0,28 ug Cynk 40-50 mg
B12 2-3 ug Miedź 0,5-3,0 mg
C 100-200 mg Mangan 2,0-5,0 mg
E 10-15 mg Chrom 100-200 mg
A 0,8-1,0 mg Selen 200-400 mg
D 0,01 mg

Aminokwasy: człowiek jest w stanie wyprodukować 12 aminokwasów, pozostałe 10 (zwanych niezbędnymi) musimy dostarczyć w pożywieniu.

WHO poleca przestrzeganie spożywania dziennej dawki witamin, minerałów i aminokwasów. Ponieważ pożywienie nie zapewnia wymaganego minimum lekarze zalecają suplementy, które uzupełnią braki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne