poniedziałek, 31 maja 2010

Co do apteczki samochodowej.


Zalecenie to ma swoje uzasadnienie, ponieważ apteczka przechowywana jest w samochodzie przez cały rok. Tym samym, narażona jest często na duże różnice temperatur (nawet od -15°C w zimie, do +30°C w trakcie upalnego lata) oraz znaczne wahania wilgotności. Żadne leki nie mogą być przechowywane w tak drastycznych i zmiennych warunkach.

Według normy europejskiej DIN 13164, obowiązującej od 01.01.1999 roku, prawidłowo skompletowana apteczka samochodowa powinna zawierać:
  • Przylepiec opatrunkowy (1 szt.)
  • Tzw. szybki opatrunek na rany (8 szt.)
  • Opatrunki indywidualne (4 szt.)
  • Chusty opatrunkowe (3 szt., w tym 2 na rany oparzeniowe)
  • Chustę trójkątna (2 szt.)
  • Kompresy (6 szt.)
  • Bandaże elastyczne (5 szt.)
  • Jednorazowe rękawice do udzielania pierwszej pomocy ( 4 szt.)
  • Nożyce ratunkowe (1 szt.)
  • Koc ratunkowy srebrno-złoty (1szt.)

Poza tym, każda apteczka powinna być zaopatrzona w broszurkę, która zawiera podstawowe informacje na temat udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego, wraz z wykazem telefonów alarmowych, a także spisem zawartości całej apteczki.

Ważnym elementem apteczki jest dwustronny koc termoizolacyjny, którego zadaniem jest ochrona przed niepożądanym działaniem czynników termicznych. W zależności od sposobu okrycia osoby poszkodowanej, może on zapobiec utracie ciepła - srebrną stroną do wewnątrz, bądź chronić przed nadmiernym promieniowaniem - srebrną stroną na zewnątrz.


Pamiętajmy, że w apteczce samochodowej, nie powinny znajdować się żadne płynne środki dezynfekujące: np. woda utleniona, gencjana, jodyna, tabletki, krople i inne płynne postacie leków, a także nożyczki, agrafki czy ostre przedmioty.

Prawidłowo skompletowaną apteczkę, należy przechowywać w możliwie suchym i zacienionym miejscu, zabezpieczając ją także przed mechanicznym uszkodzeniem. Warto także mieć na uwadze możliwie łatwy i szybki dostęp do niej, aby w razie wypadku, móc jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dobrym miejscem do jej przechowywania może być kieszeń na drzwiach samochodu od strony kierowcy bądź pasażera, gdzie apteczka jest widoczna i łatwo dostępna.

Według obowiązującego prawa, podróżując w Polsce, właściciel samochodu nie ma obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy. Jednakże w wielu krajach europejskich (np. w Niemczech) istnieje obowiązek posiadania apteczki a jej brak jest karany surowymi mandatami.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne