wtorek, 25 maja 2010

Jak prawidłowo opatrzyć rany i skaleczenia?



Gdy już dojdzie do skaleczenia należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, zmierzające do przeciwdziałania zakażeniu. Na prawidłowe postępowanie składają się trzy kroki: oczyszczenie rany, dezynfekcja i założenie opatrunku:


I Prawidłowe oczyszczanie rany

Po pierwsze należy starannie oczyścić ranę z ziemi, brudu i widocznych gołym okiem zanieczyszczeń poprzez przemycie czystą wodą, lub roztworem soli fizjologicznej. Nie należy miejsca zranienia wycierać, gdyż może to spowodować wtórne zakażenie rany bakteriami obecnymi na skórze. Wystarczy jeśli osuszymy ranę jałowym gazikiem. Jeżeli nie mamy nic takiego pod ręką, należy jedynie osuszyć okolice rany, nie dotykając jej brzegów.


II Niezwykle ważne - odkażanie rany

Do odkażania ran najlepiej nadaje się woda utleniona, którą możemy zastosować w większych ilościach, przepłukując ranę. Można skorzystać z formy żelowej , która działa nieco dłużej, niż postać w płynie i nie spływa z miejsca zastosowania.

Spirytus salicylowy nada się do dezynfekcji niewielkich zadrapań. Dyskusyjne jest stosowanie maści z antybiotykami przy niewielkich zadrapaniach ze względu na ryzyko rozwoju oporności u bakterii.

III Założenie opatrunku
Po odkażeniu miejsca zranienia zakładamy odpowiedni opatrunek. W aptece dostępny jest szeroki asortyment gotowych plastrów z opatrunkiem, najlepiej wybrać zestaw z plastrami o różnych wielkościach.Ważne, aby opatrunek w całości przykrywał ranę i dobrze przepuszczał powietrze.

Dla wrażliwych istnieją serie hipoalergiczne.
Dla aktywnych plastry wodoodporne i ciekawe rozwiązania w postaci opatrunków w sprayu lub w płynie . Preparaty te, oparte na związkach polimerowych i lotnym rozpuszczalniku tworzą na powierzchni uszkodzonej skóry cienką barierę ochronną, która chroni ranę przed zanieczyszczeniem i wilgocią. Mogą być stosowane w miejscach, gdzie trudno nalepić standardowy plaster (łokcie, kolana). Opatrunki te można zmyć przy pomocy alkoholu.

Ciekawym rozwiązaniem są plastry wzbogacone składnikiem tamującym krwawienie, najczęściej na bazie celulozy. Działanie przyspieszające powstawanie skrzepu mają też niektóre spraye . Przy ranach, narażonych na dalsze ocieranie (górskie buty) zastosujmy plastry w formie żelowej, amortyzujące miejsce zranienia i zmniejszające ból.


Jak odkazić ranę, jeżeli w danym momencie nie mamy przy sobie środka odkażającego?

Jeżeli akurat tak się składa, że nie mamy żadnego środka pod ręką, dokładnie umyjmy ranę ciepłą wodą z mydłem. Alkohol wysokoprocentowy ma działanie dezynfekujące, ale powoduje silne pieczenie i uszkodzenie elementów białkowych rany. Można go zastosować w przypadku niewielkich otarć, lub gdy niebezpieczeństwo zakażenia jest wysokie. Jeżeli nie dysponujemy jałowym opatrunkiem, lepiej pozostawić ranę do wyschnięcia (skrzep tworzy się szybko, szczególnie przy ranach powierzchniowych). Przyschniętą, niezdezynfekowaną wcześniej ranę można posmarować maścią o działaniu dezynfekującym , która przenika w głąb skóry.

www.ambasadazdrowia.mycali.biz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne