Najczęściej spotykane, a bardzo uciążliwe dolegliwości układu moczowego to zapalenia dróg moczowych, w tym pęcherza. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, przestrzegaj poniższych zasad.
1.Dużo pij.Wypijaj dziennie 4-6 szklanek wody,soków lub ziołowych herbatek.Jeśli dużo pijesz,nerki produkują więcej moczu.Wypłukuje on bakterie z błon śluzowych pęcherza i układu moczowego.Poza tym w rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się mnożą.
2.Korzystaj z toalety,kiedy tylko czujesz taką potrzebę.Wstrzymywanie moczu zwiększa ryzyko zapalenia pęcherza. Zadbaj o to, by oddać mocz do końca - jego zaleganie sprzyja infekcjom.
3.Dbaj o higienę.Podmywaj się co najmniej dwa razy dziennie.Po skorzystaniu z toalety podcieraj się od przodu do tyłu.Używaj preparatów do higieny intymnej o neutralnym pH, najlepiej z pałeczkami kwasu mlekowego. Dla układu moczowego zdrowszy jest prysznic niż długie kąpiele w wannie.W publicznych toaletach używaj specjalnych nakładek na deskę klozetową. Możesz też spryskać toaletę płynem dezynfekującym. Nie używaj drażniących środków piorących i dezodorantów intymnych oraz perfumowanych wkładek .Podczas miesiączki wkładaj tampony tylko na 2-3 godziny dziennie.Dla pań mających skłonności do infekcji pęcherza lepsze są bawełniane, delikatne podpaski. Noś bawełnianą, przewiewną i luźną bieliznę.
4.Kontroluj stan układu moczowego. Raz w roku wykonaj badanie ogólne moczu. Kobiety w ciąży powinny robić to badanie co miesiąc.Systematycznie odwiedzaj także ginekologa.Infekcje dróg rodnych bowiem często przenoszą się na układ moczowy.
5.Uważaj w sytuacjach intymnych. Na zapalenie pęcherza często cierpią kobiety, które prowadzą intensywne życie seksualne.Podczas stosunku bakterie z okolic pochwy i odbytu łatwo można przenieść do cewki i dalej do pęcherza. Aby zminimalizować to ryzyko, oddawaj mocz zaraz po stosunku. Oczywiście bardzo ważne jest przestrzeganie higieny. Oboje partnerzy powinni wziąć prysznic przed i po zbliżeniu.Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych.
6.Jeśli przechodzisz kurację antybiotykową, stosuj jednocześnie probiotyki.To chroni przed infekcjami grzybiczymi, które szkodzą pęcherzowi.
7.Nie lekceważ pierwszych objawów zapalenia pęcherza, takich jak: świąd, pieczenie, ból, częste czy bolesne oddawanie moczu. Nieleczone zapalenie pęcherza może rozszerzyć się na nerki.
8.Trzymaj się ciepło. Zimno - noszenie zimą krótkich spódnic, siadanie na mokrej trawie, ziemi czy na betonie - też może być przyczyną zapalenia pęcherza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz