sobota, 5 marca 2016

Depresja zimowa i stres oksydacyjny


Batalia o nasze zdrowie oraz próby przeciwstawienia się procesowi starzenia się, na szczęście w obecnych czasach przeistoczyły się w fazę obrony. 

Jedynym problemem jest fakt, że walczymy z niewidzialnym, nienamacalnym wrogiem. Każdego dnia, bez żadnych skrupułów, każda komórka naszego organizmu poddawana jest ciągłym atakom. Paradoksalnie, nasze komórki również same produkują własnych wrogów; głównych jednak przyczyn należy doszukiwać się w środowisku, w którym żyjemy oraz w naszym stylu życia, w tym - w nawykach żywieniowych.

Tlen - z jednej strony nieodzowny do życia - biorąc udział w procesach chemicznych może stać się dla nas śmiertelnie niebezpieczny. Łatwo ulega pobudzeniu i przystępuje do ataku, wywołując zmiany degeneracyjne. Naukowo określa się to jako reaktywną formę tlenu. Innymi słowy, jest to wolny rodnik odpowiedzialny za osłabienie systemu odpornościowego, uszkodzenia, a nawet śmierć komórek, zmiany w materiale genetycznym (DNA) oraz cały wachlarz dolegliwości. Wolne rodniki mogą ,,opanować'' z czasem część lub cały organizm, powodując tzw. stres oksydacyjny.

Nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowia jest żywność wysokiej jakości. Obfituje ona w dużą ilość potrzebnych nam ''żywieniowych żołnierzy'', by prowadzili w naszym organizmie bitwę z wolnymi rodnikami. 

Powinniśmy więc wybierać taki rodzaj pożywienia, który zawiera duże ilości składników roślinnych, np.: antocyjany, flawonoidy, ksantony, składniki mineralne, czy witaminy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne