Rozwijają się z włókien mięśni gładkich. Występują u ok. 10-20% kobiet, najczęściej między 35-50 rokiem życia. Uważa się powszechnie, że mięśniaki częściej występują u kobiet niezamężnych, nieródek lub mało rodzących. Przyczyna powstawania mięśniaków nie jest do tej pory jasna. Podkreśla się jedynie znaczenie estrogenów w patomechanizmie tego schorzenia.
Najczęściej mięśniaki rozwijają się w trzonie macicy, rzadziej w szyjce macicy. Mogą być pojedyncze i mnogie, różnej wielkości. Wyróżniamy 3 typy mięśniaków w zależności od umiejscowienia i kierunku wzrostu:
➢ mięśniaki śródścienne – zazwyczaj rosną jako guzy mnogie, nie zniekształcają narządu, są małe; ➢ mięśniaki podśluzówkowe – rosną pod błoną śluzową macicy, mogą być uszypułowane, co może prowadzić do skurczów macicy;
➢ mięśniaki podsurowicówkowe – rosną ponad powierzchnią macicy, prowadzą do zniekształcenia narządu, mogą tworzyć postacie uszypułowane.
Objawy (są uzależnione od umiejscowienia i wielkości mięśniaka):
➢ obfite, przedłużające się miesiączki;
➢ krwawienia międzymiesiączkowe; ➢ bóle (przy dużych);
➢ objawy ucisku tkanek i narządów sąsiednich.
Objawami powstawania mięśniaka mogą być: obfite, przedłużające się miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe czy objawy ucisku tkanek i narządów sąsiednich. U kobiet w młodszym wieku dodatkowymi objawami mogą być:
➢ niepłodność;
➢ poronienia, przedwczesne porody;
➢ nieprawidłowe położenie płodu.
Leczenie:
1) Leczenie hormonalne (przy bardzo małych).
2) Leczenie operacyjne:
➢ zabieg wykręcenia mięśniaka (rodzącego się);
➢ wyłuszczenie pojedynczych mięśniaków;
➢ usunięcie macicy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz