sobota, 15 kwietnia 2017

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Znalezione obrazy dla zapytania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego


Wyjeżdżasz za granicę na studia, do pracy lub turystycznie? Masz EKUZ?

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to karta, która upoważnia do korzystania z usług zdrowotnych w pozostałych krajach Unii Europejskiej oraz krajach EFTA (Norwegia, Islandia, Szwajcaria oraz Liechtenstein) czyli łącznie w 31 krajach Europy. Funkcjonuje jako uniwersalny we wszystkich krajach dowód ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki któremu w przypadku nagłej choroby możemy zwrócić się do publicznej służby zdrowia w danym kraju i liczyć na bezpłatną pomoc (choć jeśli w kraju pobytu obowiązuje częściowa odpłatność jak np. w Niemczech, będziemy musieli zapłacić tyle, ile mieszkaniec danego kraju).

Kto może złożyć wniosek o wydanie EKUZ?

Prawo do wydania tej karty mają wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, a także:
*Osoby do 18 roku życia, które mają miejsce zamieszkania na terenie RP,
*Nieubezpieczone kobiety w ciąży i połogu, jeśli mają obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terenie RP,
*Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy,
*Osoby objęte odpowiednią decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta gminy.

Warto pamiętać o tym, że karta jest imienna i w przypadku wyjazdu rodzinnego każdy członek rodziny powinien złożyć wniosek o jej wydanie.
EKUZ możemy się posługiwać, gdy wyjeżdżamy za granicę:
*w celach turystycznych,
*w celu podjęcia studiów,
*w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych,
*w celu kontynuacji pracy, gdy zostajemy oddelegowani przez polskiego pracodawcę,
*w celu poszukiwania pracy – wówczas karta EKUZ przysługuje nam tylko do momentu podjęcia pracy w obcym kraju.

Na jak długo wydawana jest karta?
Karta jest ważna od dnia złożenia wniosku. Długość uzależniona jest od celu podróży oraz od tego, do jakiej grupy ubezpieczonych należymy. W celach turystycznych karta wydawana jest zazwyczaj:
*na 5 lat emerytom,
*na 6 miesięcy osobom ubezpieczonym (w tym rencistom, studentom, dzieciom, osobom zatrudnionym, kobietom w ciąży),
*na 2 miesiące osobom bezrobotnym,
*na 42 dni kobietom w połogu, które nie są ubezpieczone.
W przypadku wyjazdu w celu podjęcia studiów domyślnie karta wydawana jest na okres najbliższego semestru. Jeśli do wniosku zostanie dołączone zaświadczenie z uczelni stwierdzające w jakim czasie osoba ubiegająca się o EKUZ będzie miała status studenta lub osoby uczącej się, karta może zostać wydana na dłuższy okres. Podobnie w przypadku oddelegowywania do pracy przez pracodawcę – wówczas odpowiednie pismo z wnioskiem o wydanie EKUZ wypełnia pracodawca (powinien uwzględnić poza pracownikiem także osoby, które będą mu towarzyszyć).

Czego nie gwarantuje EKUZ?
EKUZ nie upoważnia do darmowego korzystania z leczenia prywatnego.
EKUZ nie upoważnia do darmowego leczenia planowanego, czyli jeśli zachorowaliśmy lub odnieśliśmy obrażenia nie możemy wyjechać do innego kraju w celach leczenia. EKUZ pokrywa koszty leczenia w sytuacji nagłych chorób i wypadków. Wyjątkiem są choroby przewlekłe wymagające stałego kontaktu z lekarzem lub wykonywania regularnych zabiegów (jak np. astma, cukrzyca, nowotwory) – wówczas będziemy mieć zapewnioną opiekę w kraju pobytu. Podobnie opieka taka należy się kobiecie w ciąży.

Jak wyglądają formalności?

Do wojewódzkiego oddziału NFZ lub najbliższej Delegatury należy złożyć wniosek o wydanie EKUZ (do pobrania na stronie NFZ, a także na stronach wojewódzkich oddziałów) oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ (RMUA, książeczka ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta lub rencisty itd.) dodatkowo w poszczególnych przypadkach legitymacja studencka, karta przebiegu ciąży lub inne dokumenty potwierdzające prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego.
Wniosek wraz załącznikami (ksera dokumentów ze zdjęciem, oryginalne do okazania) można dostarczyć:
*osobiście (także przez osobę upoważnioną; upoważnienie powinno zawierać numer dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej),
*pocztą,
*pocztą elektroniczną (wówczas konieczny będzie odbiór osobisty karty),
*faksem.
Karty wydawane są zwykle tego samego dnia, należy jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym czas oczekiwania może się wydłużyć. Można ją odebrać osobiście, przez osobę upoważnioną lub zaznaczyć na wniosku, żeby została przesłana pod wskazany adres.

Jestem za granicą, ale nie wyrobiłem EKUZ, co teraz mogę zrobić?

Należy zachowywać wszystkie rachunki i dowody opłat za usługi medyczne – po powrocie do kraju osoby ubezpieczone w NFZ mogą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia.


6 komentarzy:

  1. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Także za każdym razem wyrabiałem sobie tą kartę ale na całe szczęście nie musiałem jeszcze z niej korzystać. Zresztą i tak bardzo chętnie korzystam z porównywarki ubezpieczeń https://kioskpolis.pl/ i jestem zdania, że fajnie jest mieć taki system.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie akurat ta karta potwierdza fakt, że jesteśmy ubezpieczeniu i nas w kraju w momencie wyjazdu za granicę. Jeśli chodzi o same ubezpieczenia to mi bardzo odpowiada korzystanie z kalkulatora OC https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac który jest jak dla mnie bardzo fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne