poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Gdy boli gardło...

Znalezione obrazy dla zapytania Gdy boli gardło...

Ból gardła to pierwszy sygnał choroby. 

Objaw ten towarzyszy wielu chorobom, zazwyczaj wirusowym - takim jak przeziębienie, grypa ale także ospa czy mononukleoza. Najbardziej podatne na podrażnienie gardła są dzieci i młodzież. Szczyt zachorowań przypada między 4 a 7 rokiem życia. Anatomicznie gardło jest wspólnym odcinkiem układu oddechowego i pokarmowego, dlatego jest szczególnie narażone na zagrożenia powodowane przez drobnoustroje wirusy, bakterie, a także zanieczyszczenia powietrza, czy alergeny.

Skąd ten ból?
Ból gardła jest spowodowany jego stanem zapalnym, którego przyczyna w 90% są wirusy. Należy o tym szczególnie pamiętać, ponieważ większość dostępnych na rynku leków (spraye, tabletki do ssania) ma działanie przeciwbakteryjne.

Obrzęk błony śluzowej gardła sprawia ból podczas przełykania, co utrudnia przyjmowanie pokarmu. Z tego powodu infekcje gardła są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Stan zapalny gardła objawia się także uczuciem suchości w jamie ustnej, kaszlem oraz podwyższoną temperaturą ciała.

Stan zapalny gardła towarzyszy większości infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli spóźnimy się z leczeniem, infekcja może zaatakować niższe partie układu oddechowego, m.in. krtań, tchawicę i oskrzela.

Wysuszenie błony śluzowej, o które szczególnie łatwo w okresie jesienno-zimowym, gdy działa centralne ogrzewanie, a także katar sienny oraz zapalenie zatok, przyczyniają się do podrażnienia błony śluzowej gardła, co powoduje dalsze z nim problemy.

Co na to homeopatia?
W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń gardła oraz migdałków skuteczne są złożone leki homeopatyczne. Ze względu na działanie przeciwwirusowe mogą być stosowane w monoterapii stanów zapalnych gardła. Roślinne i mineralne składniki leku działają przeciwzapalnie, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk gardła, leczą podrażnienie i ból, łagodzą trudności w przełykaniu.

Jak złagodzić ból gardła i ułatwić przełykanie?
*pij ciepłą wodę z miodem i cytryną lub herbatkę rumiankową
*pij więcej płynów (nawet przez słomkę, małymi łykami), najlepsza będzie woda
*gdy bardzo boli gardło, a doskwiera głód, można zjeść galaretkę - łatwiej ją przełknąć
*nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne