sobota, 8 kwietnia 2017

Profilaktyka Twoja najlepsza przyjaciółka

Znalezione obrazy dla zapytania Profilaktyka Twoja najlepsza przyjaciółka

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najtańsza metoda leczenia - przyjazna i życzliwa, ale wyłącznie swym wiernym i lojalnym partnerom.
 

Właśnie dzięki jej pomocy możesz przezwyciężyć podstępnego wroga, a nawet pokonać skrytego zabójcę, jakim jest rozpoznany zbyt późno rak szyjki macicy czy rak piersi.

Aby nie stać się ofiarą własnej nonszalancji i niefrasobliwości daj szansę oferowanej kobietom pomocy w postaci badań profilaktycznych.

Rak sutka jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na raka sutka wzrasta wraz z wiekiem. Zazwyczaj dotyka kobiety w wieku około- i pomenopauzalnym. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są: czynnik genetyczny zależny od stopnia pokrewieństwa, czynniki płciowe, tzn. wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia) lub późne klimakterium po 55 roku życia, cykle bezowulacyjne, brak w wywiadzie ciąż donoszonych, poronienia, pierwsza donoszona ciąża po 30. roku życia.

Ryzyko zachorowania na raka sutka zależy także od sposobu odżywiania – dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukier, wysokoprocentowy alkohol, mało jarzyn i owoców oraz ryb. Ryzyko zachorowania rośnie przy chorobach takich jak otyłość, cukrzyca oraz hiperprolaktynemia.
Ponieważ rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, kobiety powinny być bardzo wyczulone na wczesne objawy i domagać się, aby piersi były regularnie badane przez lekarza podczas wizyt kontrolnych, a także same co miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi, zwłaszcza po ukończeniu 30 lat. Jeśli nadal miesiączkują, powinny wykonywać to badanie siódmego dnia cyklu. Jeśli miesiączkują nieregularnie lub są już po menopauzie dobrze, aby ustaliły dzień w każdym miesiącu na przeprowadzenie badania.

Co najmniej raz w roku kobieta powinna być przebadana przez ginekologa. Od 50. roku życia, raz do roku lub tak często, jak zleci lekarz, powinno się wykonywać badanie mammograficzne, szczególnie w przypadku przynależności do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka. Wykonywanie mammografii jest metodą z wyboru w wykrywaniu wczesnych raków piersi, a skuteczność diagnostyczna w połączeniu z palpacyjnym badaniem sutka sięga 80-97%.
Regularne mammografie przeprowadzane co dwa lata zalecane są paniom od 40. roku życia. Skuteczność tego badania u kobiet w młodszym wieku jest ograniczona, ze względu na przewagę tkanki gruczołowej w utkaniu sutka. Młodszym paniom zaleca się badanie USG piersi lub rezonans magnetyczny.

Rak szyjki macicy
to nowotwór złośliwy rozwijający się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet. Co roku rozpoznawanych jest około 3,5 tysiąca nowych przypadków raka szyjki macicy u Polek, a połowa z nich umiera, ponieważ zgłasza się do lekarza zbyt późno. Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Na kontakt z wirusem w ciągu swojego życia narażona jest większość osób aktywnych seksualnie, ponieważ zakażenia HPV są najbardziej powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy to również wiek kobiety, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów, wieloletnie palenie papierosów, niski status socjoekonomiczny, istnienie śródnabłonkowej neoplazji szyjki (CIN) w wywiadzie, wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, dieta uboga w antyoksydanty, częste nieleczone stany zapalne pochwy.
Profilaktyka raka szyjki polega na zapobieganiu rozwojowi choroby oraz na rozpoznawaniu i leczeniu stanów przedrakowych i raka szyjki we wczesnym etapie. Stosowanie szczepionki jest rekomendowane u dziewczynek przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zaszczepione kobiety nadal powinny być poddawane regularnej kontroli cytologicznej.
Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie nieprawidłowych komórek nowotworowych. Wykonuje się je co najmniej dwa dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy używać żadnych leków dopochwowych, nie wykonywać irygacji, na 24 godziny przed badaniem powinno się zrezygnować ze współżycia płciowego. Badanie cytologiczne należy wykonywać raz w roku. W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego pacjentka kierowana jest na badanie kolposkopowe, które polega na oglądaniu szyjki w powiększeniu 30, 40-krotnym, co pozwala określić stan nabłonka, poznać jego strukturę oraz precyzyjnie pobrać do oceny histopatologicznej wycinki z miejsc najbardziej podejrzanych.
Rak szyjki we wczesnych stopniach zaawansowania nie daje charakterystycznych objawów. Choroba może rozwijać się nawet kilka lat nie dając żadnych objawów. Należy podkreślić, że wcześnie rozpoznany rak szyjki macicy, na etapie przedinwazyjnym lub z początkową inwazją, jest całkowicie wyleczalny. W miarę zaawansowania nowotworu szanse na wyleczenie są coraz mniejsze, a odsetek przeżyć pięcioletnich – coraz niższy. Dlatego pamiętaj o badaniach profilaktycznych. 

Pozwalając rozpoznać chorobę możesz liczyć na całkowite jej wyleczenie.


Lek. med. Sylwia Miśta
Źródło: „Poradnik Apteczny”,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne