środa, 10 kwietnia 2019

”Nauka języka, mnemotechniki a kreatywność i szybkość kojarzenia.”

Znalezione obrazy dla zapytania Nauka języka, mnemotechniki a kreatywność i szybkość kojarzenia.


Wiesz, że nauka języka obcego może przynieść Ci wiele wymiernych korzyści? 

Dzięki niej nie tylko zdobędziesz cenną wiedzę, jaką jest znajomość języka(ów), ale możesz w trakcie nauki rozwinąć swoja kreatywność i szybkość kojarzenia, która w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości twojego życia.

Tym, co chciałabym Ci zaproponować są mnemotechniki. Czym są mnemotechniki i dlaczego akurat nauka języka ma się przyczynić do poprawy Twojej kreatywności i szybkości kojarzenia?

Postaraj się sobie przypomnieć twarz osoby, w której po raz pierwszy byłeś zakochany. Dałeś radę? Nie było to aż takie trudne prawda? A teraz przypomnij sobie dokładną datę: dzień, miesiąc, rok i dzień tygodnia, kiedy spotkałeś daną osobę po raz pierwszy. Przypomniałeś sobie? Z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że nie.

Dlaczego tak się dzieje, że pamiętamy konkretne obrazy przez dziesiątki lat, a szybko zapominamy o liczbach?

Odpowiedź ukryta jest w tym jak funkcjonuje nasz mózg, a konkretniej półkule mózgowe. Prawa półkula mózgowa z natury ma pamięć długoterminową, dlatego też wszelkiego rodzaju obrazy i wyobrażenia czegokolwiek pamiętamy dłużej jak liczby i słowa, które to trafiają do lewej półkuli mózgowej i przez nią są „przechwytywane”. Lewa półkula mózgowa ma, bowiem pamięć „krótkoterminową”.

Lewa półkula mózgowa ma za zadanie przetworzyć, a prawa zapamiętać.

Tymczasem w szkołach ciągle wykorzystuje się i stawia na system zapamiętywania lewą półkulą mózgową, przez co wiedza tak utrwalona jest zazwyczaj krótkotrwała.

Mnemotechniki to specjalny system, który pozwala zapamiętywać używając prawej półkuli mózgowej, rzeczy, które są z reguły przetwarzane tylko przez lewą półkulę mózgową.

Używając mnemotechnik możesz zapamiętywać: słowa, liczby, konkretne daty w powiązaniu z faktami, wzory i reguły. Właściwie wszędzie tam, gdzie trzeba coś zapamiętać możesz wesprzeć się mnemotechnikami.

Dzięki mnemotechnikom wszystko to możesz zamienić na obrazy, a przez to znacząco uskutecznić zapamiętywanie.

Poniżej przedstawiam Ci listę dwudziestu przypadkowych słów. Przeczytaj je i postaraj się zapamiętać. Masz na to 5 minut. Kiedy upłynie 15 minut. Wypisz na kartce wszystkie zapamiętane słowa. Kolejność nie ma znaczenia. Liczy się zapamiętane słowo.

Koń
Dynia
Gwiazda
Farba
Rower
Agrafka
Domino
Termometr
Radio
Płyta
Spódnica
Pietruszka
Płaszcz
Korek
Kombajn
Metro
Pomarańcz
Szminka
Tornado
Gruszka



Zapamiętałeś? Teraz nie podglądając postaraj się wypisać na kartce wszystkie zapamiętane słowa.
Dałeś rade? Ile ze słów zapamiętałeś?

Spróbujmy teraz innego sposobu zapamiętywania od tego, jakiego używałeś do tej pory. Wykorzystajmy mnemotechniki.

Poniżej przedstawiam Ci nowa listę dwudziestu przypadkowych, słów. By je zapamiętać postaraj się wykorzystać przedmioty, jakie znajdują się w twoim pokoju. I tak na przykład użyj pierwszego słowa, jakim jest wieloryb i skojarz je z drzwiami, jakie znajdują się u ciebie w pokoju. Niech wielki wieloryb stara się przecisnąć przez drzwi pomieszczenia, w jakim się znajdujesz, dysząc przy tym i sapiąc.Następnie posuwając się w prawo kojarz kolejne słowa z listy z przedmiotami, jakie znajdują się u ciebie w pokoju. Twórz nietypowe historyjki, rodem z animowanych filmów pamiętając przy tym, że zdecydowanie łatwiej zapamiętujemy rzeczy i skojarzenia nietypowe. Przedmioty, jakie chcesz zapamiętać niech w twoim wyobrażeniu staną się duże, albo w mnogiej liczbie lub też nietypowego koloru.

A oto lista kolejnych dwudziestu słów do zapamiętania.

Wieloryb
Namiot
Konstytucja
Tankowiec
Niedźwiedź
Pustynia
Tornister
Młotek
Jedwab
Zając
Muszla
Św. Mikołaj
Wino
Buty
Tulipan 
Serce
Grzebień
Kawa
Bałwan


Udało się? Teraz weź kartkę i zaczynając od drzwi wypisz wszystkie słowa, jakie skojarzyłeś z przedmiotami znajdującymi się w twoim pokoju.

Pamiętasz, kto przeciskał się przez futrynę twoich drzwi? To jest pierwsze słowo. Pozostało jeszcze dziewiętnaście. Kiedy skończysz powróć do lektury tej lekcji.

Ok. Skończyłeś? Najprawdopodobniej udało Ci się zapamiętać, jeśli nie wszystkie słowa to zdecydowanie więcej jak za pierwszym razem, kiedy jeszcze nie korzystałeś z mnemotechnik.

Możesz też zauważyć, że ten typ nauki mimo, że zabawny i z pewnością ciekawy to jednak jest męczący. Tak się dzieje, bo to, czego użyłeś do zapamiętywania kolejnych słówek to rodzaj kreatywności – jeden z dwóch rodzajów. Kreatywność to: a) kojarzenie, b) negowanie.

Najprawdopodobniej twoje życie, ani zawodowe, ani osobiste nie wymagało aż takiej kreatywności, a już na pewno nie sposób nauki, jaki do tej pory używałeś. Dlatego też na samym początku może Ci się to wydawać męczące – wymyślanie kolejnych historyjek. Jednak używając mnemotechnik zauważysz wiele pozytywnych zmian w twoim życiu. Po pierwsze staniesz się osoba kreatywniejszą, umiejąca kojarzyć rzeczy na pozór nie mające ze sobą nic wspólnego. Z czasem też zauważysz, że wzrasta Twoja bystrość – słowem szybkość kojarzenia.

W tym wszystkim pomogą Ci właśnie mnemotechniki. Mnemotechniki to wspaniałe narzędzie do nauki, które posiada wiele pozytywnych skutków ubocznych jak: wzrost kreatywności i szybkości kojarzenia.

Jednakże, by kojarzyć musisz się uczyć, a przynajmniej zapamiętywać. Wszelkie rekordy w zapamiętywaniu są „bite” właśnie z wykorzystaniem mnemotechnik. Tobie jednak akurat tego nie proponuję, byś zaczął bić rekordy w zapamiętywaniu np. ciągów liczb, bo pewnie poza własną satysfakcją i pozytywnymi skutkami ubocznymi, o których już wspomniałam, niczego więcej nie osiągniesz. Jeśli jesteś osobą młodą, uczącą się nadal w szkole bądź na studiach to mnemotechniki możesz wykorzystać w nauce. Jednakże, jeśli już zakończyłeś swoją edukację to proponuję Ci naukę czegoś, co może się zawsze przydać – naukę języka obcego. Mnemotechniki doskonale nadają się do nauki języków obcych. Wykorzystując mnemotechniki będziesz mógł nauczyć się nawet sto nowych słówek na godzinę.

Dzięki nauce języka nie tylko zwiększysz swoją kreatywność i szybkość kojarzenia, ale i zdobędziesz cenną wiedzę, która będziesz mógł wykorzystać np. w pracy zawodowej czy biznesie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne