niedziela, 12 grudnia 2010

ABC zdrowego serca,czyli jak wygrać z czasem!

Choroby układu krążenia wciąż przybierają rozmiary epidemii. Niepokojąco obniża się wiek osób, które cierpią z ich powodu. I chociaż nikt już dzisiaj nie zaprzecza, że schorzenia te stanowią ogromne zagrożenie dla życia, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka.

Układ krążenia pełni istotną rolę w życiu każdego z nas – dostarcza do każdej komórki krew, bogatą w tlen i substancje odżywcze. Skurcze serca utrzymują ruch krwi, a tysiące metrów naczyń krwionośnych zapewniają jej stały przepływ przez ludzkie ciało. Serce, narażone na stres codziennego życia, potrafi dostosować się do różnych warunków – może bić szybciej lub wolniej, zmieniać ilość wyrzucanej w ciągu minuty krwi, za każdym razem automatycznie dostosowując się do zróżnicowanych obciążeń. Wraz z upływem lat ten złożony układ sercowo-naczyniowy staje się coraz bardziej podatny na zaburzenia. O jego kondycji decyduje także przyjęty przez nas styl życia. Jeżeli zamiast zwykłych zasad zdrowego rozsądku, raczymy się żywnością typu fast-food, słodyczami, nie stronimy od alkoholu, a coraz większe problemy koimy wypalając jednego papierosa za drugim, to nie bądźmy zdziwieni, że któregoś pięknego dnia poczujemy w klatce piersiowej trudny do wytrzymania ból – to nasze serce zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa…

Serce pod kontrolą
Termin „choroby serca” oznacza szeroką gamę rozmaitych schorzeń, często o nieznanym początku i skrytej, podstępnej naturze. W ich rozwoju istotną rolę odgrywa uszkodzenie śródbłonka wyściełającego od wewnątrz tętnice oraz krążące we krwi cząsteczki cholesterolu o niskiej gęstości, tzw. LDL. Uszkodzenie śródbłonka powoduje zaburzenie jego fizjologicznych funkcji oraz inicjuje proces zapalny i aktywację płytek krwi. Odkładanie w tych miejscach utlenionych lipidów stanowi pierwszy etap tworzenia blaszki miażdżycowej. W następstwie tych zmian dochodzi do zmniejszenia elastyczności i zwężenia światła naczynia.
Jeżeli chcemy zapobiec chorobom sercowo-naczyniowym, to przede wszystkim musimy prowadzić zdrowy styl życia. Nadmiar używek (alkohol, kawa, nikotyna), problemy życiowe, stresująca praca mogą powodować zachwianie równowagi organizmu i nasilać już współistniejące problemy ze zdrowiem. W profilaktyce chorób układu krążenia nie można zapominać o aktywności fizycznej. Serce jest mięśniem, dlatego potrzebuje systematycznego treningu, adekwatnego do naszej kondycji. Ruch nie tylko poprawia ogólną sprawność i samopoczucie, ale sprzyja także utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Zdrowie czerpane z natury
O dobroczynnym wpływie roślin na nasz organizm słyszymy niemal codziennie. Przyroda to dla nas niewyczerpane źródło zdrowia. Znajdziemy tam również całą gamę składników odżywczych, które pospieszą sercu „na ratunek”. Ich regularne spożycie zapewnia odpowiedni przebieg procesów metabolicznych, hamuje utlenianie „złego” cholesterolu LDL, reguluje rytm serca oraz działa przeciwzakrzepowo.
Resveratrol PLUS – sekret zdrowego serca
To unikalne połączenie osiągnięć współczesnej nauki z doskonałością natury, pozwalające bardziej docenić niezwykłe właściwości resweratrolu, koenzymu Q10 oraz ekstraktu z nasion winogron. Ta wyjątkowa kompozycja nie jest przypadkowa – wykorzystując synergizm w działaniu poszczególnych składników, pomaga lepiej wykorzystać zapasy energetyczne organizmu, poprawia ogólną kondycję psychofizyczną oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości, mających swoje korzenie w stresie oksydacyjnym.

• Resweratrol
Wyjątkowo aktywny przeciwutleniacz z grupy polifenoli, wytwarzany przez wiele gatunków roślin w odpowiedzi na działanie szkodliwych czynników środowiska, takich jak: jony metali ciężkich, promieniowanie UV oraz infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe.
W oparciu o prace badawcze ostatnich lat wykazano, że wspiera funkcjonowanie układu krążenia poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych, regulację rytmu serca oraz hamowanie różnych etapów aktywacji płytek krwi. Może również oddziaływać korzystnie na równowagę energetyczną i w ten sposób chronić organizm przed otyłością oraz związanymi z nią zaburzeniami metabolicznymi.

• Ekstrakt z nasion winogron
Wspaniałe źródło substancji o silnym działaniu antyoksydacyjnym: proantocyjanidyn, antocyjanów, flawonoli i resweratrolu. W badaniach na modelach zwierzęcych wykazano, że wzbogacenie ich diety w proantocyjanidyny z winogron sprawia, że serce staje się mniej podatne na zniszczenia wywołane niedokrwieniem. Chroni też strukturę naczyń krwionośnych przed niszczącym działaniem enzymów proteolitycznych. W efekcie korzystnie wpływa na napięcie i przepuszczalność naczyń krwionośnych.

• Koenzym Q10
Substancja odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm komórki – bierze udział w syntezie wysokoenergetycznych związków fosforanowych, wykorzystywanych jako źródło energii do wielu procesów biochemicznych. Jednocześnie, będąc silnym antyoksydantem, ochrania organizm przed negatywnymi skutkami wolnych rodników. Następstwem niedoboru koenzymu Q10 jest deficyt energii, co w konsekwencji może obniżać sprawność poszczególnych struktur komórkowych. W pierwszej kolejności dotyczy to narządów o dużym zapotrzebowaniu na energię – komórek mięśnia sercowego, układu odpornościowego oraz nerwowego. Szczególne korzyści z suplementacji koenzymem Q10 mogą odnieść seniorzy, ponieważ w tej grupie wiekowej zawartość koenzymu Q10 w narządach jest znacznie obniżona.
Czy wiesz, że trzeba:

• wypić około 6 litrów wysokiej jakości czerwonego wina, by dostarczyć organizmowi 100 mg resweratrolu?
• zjeść ponad 20 kg pomidorów, by dostarczyć 20 mg koenzymu Q10?
ABC zdrowego serca:
• odżywiaj się prawidłowo;
• dbaj o kondycję fizyczną;
• kontroluj ciśnienie krwi, poziom glukozy i cholesterolu;
• panuj nad stresem;
• walcz z otyłością;
• nie pal;
• włącz do diety naturalne składniki, które poprawią Twój metabolizm i wzmocnią serce.
Lek. med. Małgorzata Miktus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne