czwartek, 3 grudnia 2015

Stres i emocje.


Stres i emocje mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie.


Holistyczne podejście do zdrowia obejmuje wszelkie aspekty zdrowotne - fizyczne, duchowe i emocjonalne. Ten punkt widzenia prezentuje osobę jako część rodziny i społeczeństwa, a czynniki te mogą i odgrywają dużą rolę w zdrowiu człowieka.

W jaki sposób radzisz sobie ze stresem i napięciem w życiu codziennym

Czy zauważyłeś, że gdy Twoje małżeństwo przechodzi kryzys, Twoje dziecko jest chore lub nienawidzisz swojej pracy, to ruch uliczny wydaje się większy, kolejka do kasy w supermarkecie jest niesamowicie długa, a nawet zwykłe hałaśliwe zabawy dzieci mogą Cię zdenerwować. To zdenerwowanie wpływa na zdrowie na różne sposoby: podnosi się ciśnienie krwi, serce bije szybciej, wytwarzana jest zwiększona ilość adrenaliny, a system immunologiczny postawiony jest w „stan alamowy". Z perspektywy ewolucji, ludzki mechanizm reakcji na stres to "walcz lub uciekaj". Historycznie patrząc, reakcja taka przekłada się albo na zwiększoną dawkę energii do zwalczenia przeciwnika z drugiej jaskini albo na szybkość uciekając przed atakującym owłosionym mamutem.

Efekty dzisiejszego, powtarzającego się subtelnego stresu

Z biegiem czasu, powtarzające się powstawanie hormonów stresu może pozbawić organizm energii i spowodować mniejszą jego zdolność reakcyjną. Stres może być czynnikiem wpływającym na powstawanie chorób krążeniowo-sercowych, nadciśnienia, raka i wielu zaburzeń układu immunologicznego, jak np. arterioskleroza. Dodatkowo stres może przyczynić się do powstawania nerwowej niestrawności, zaburzenia pracy tarczycy, bólów głowy, zaburzeń snu i wielu rodzajów zmian skórnych. Stres chroniczny wykorzystuje wiele składników odżywczych organizmu, głównie witaminę, B, antyutleniacze, cynk i inne minerały niezbędne dla prawidłowego działania systemu immunologicznego.

Wybór sposobu odżywiania może pomóc Ci radzić sobie ze stresem

Wyważona dieta to taka, która kładzie nacisk na pełnowartościowe jedzenie, jak np. chude proteiny, świeże owoce i warzywa oraz pełne ziarna. Należy unikać żywności gotowej, białego cukru, mąki i jedzenia mrożonego, gdyż elementy te mogą przyczynić się do powstania dodatkowego stresu w organizmie. Należy także ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu. Kofeina stymuluje centralny system nerwowy, natomiast alkohol obniża sprawność systemu nerwowego i może zwiększyć stres.

Wysokiej jakości suplement witaminowo-mineralny może pomóc w zapewnieniu równowagi niezbędnych witamin i minerałów. Problemy trawienne i układu wydalania są także często związane ze stresem w przypadku wielu ludzi, gdyż żołądek produkuje nadmierną ilość kwasów i zwiększa się działalność jelita cienkiego. Napój Aloesowo-Ziołowy stanowi ukojenie dla układu trawiennego, które może pomóc w odpowiednim jego funkcjonowaniu.

Antyutleniacze, a w szczególności witamina C oraz E, także pomagają zredukować stres.

Dzienna dawka 1000 mg witaminy C oraz bioflawonoidów, wspierających działanie gruczołu nadnerczy, to standardowe zalecenie. Witamina E wspiera funkcje immunologiczne.

Metody relaksacyjne, duchowośc i pozytywne myśłenie mogą pomóc w radzeniu sobie w stresujących sytuacjach, przy problemach rodzinnych oraz w codziennych wzlotach i upadkach naszego życia.

Istnieje wiele elementów, które gwarantują niemalże redukcję wpływu stresu na nasze życie. Być może zabrzmi to banalnie, ale nie zapominaj o oddechu! Głębokie wdechy i wydechy pomagają wydalić toksyny z organizmu i poprawiają dotlenienie tkanek. Zarezerwuj sobie trochę czasu dziennie, by spokojnie usiąść. Skoncentruj się na swoim wnętrzu, przebij się przez gąszcz myśli by oczyścić umysł. Śmiej się regularnie i z całego serca. Śmiech jest najlepszym „rozładowywaczem" stresu. Może pomóc w zredukowaniu negatywnych efektów stresu i ma pozytywne działanie! Większość procesów leczenia i regeneracji komórek zachodzi podczas snu, większość dorosłych potrzebuje siedem lub osiem godzin snu dziennie. Młodzież i dzieci najlepiej się czują, gdy śpią po osiem, dziewięć godzin dziennie.

I na końcu - myśl pozytywnie!Badania potwierdzają, ze pozytywne myślenie zmniejsza działanie stresu i zwiększa uczucie szczęścia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne