poniedziałek, 15 maja 2017

Brytyjscy naukowcy ostrzegają: bierne palenie jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia - grozi demencją

Znalezione obrazy dla zapytania bierne palenie jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia - grozi demencją


Bierne palenie zwiększa ryzyko demencji, czyli zaburzeń pamięci i zdolności umysłowych, u osób dorosłych - wynika z badań, które publikuje pismo "British Medical Journal".

Z dotychczasowych badań wynikało, że czynne palenie może z czasem prowadzić do pogorszenia sprawności mózgu. Coraz więcej dowodów wskazuje też, że palenie przy dzieciach może zakłócać ich rozwój intelektualny.

Już wcześniej podejrzewano, że bierne wdychanie dymu papierosowego może być szkodliwe również dla mózgów starszych ludzi. Wiadomo bowiem, że przyczynia się ono do chorób serca oraz udaru mózgu, które zwiększają ryzyko demencji. Nie było jednak przekonujących danych na ten temat.

Naukowcy z University of Cambridge, Peninsula Medical School oraz University of Michigan przebadali próbki śliny pobrane od blisko 5 tysięcy niepalących dorosłych po 50 roku życia. Zmierzono w nich poziom kotyniny będącej produktem metabolizmu nikotyny w organizmie. Kotyninę można znaleźć w ślinie nawet przez 25 godzin po biernym wdychaniu dymu papierosowego. Badacze zebrali szczegółowe dane na temat wcześniejszych doświadczeń pacjentów z paleniem papierosów. Analizy wykonano oddzielnie dla byłych palaczy i nigdy niepalących.

Następnie przy pomocy testów neuropsychologicznych oceniono sprawność intelektualną badanych osób w zakresie zapamiętywania, umiejętności płynnego liczenia i wysławiania się. Uczestnicy mieli np. wymienić jak największą liczbę zwierząt w ciągu jednej minuty. Wyniki wszystkich testów zsumowano.

Na tej podstawie autorzy pracy doszli do wniosku, że bierne wdychanie dymu papierosowego może zwiększać ryzyko demencji i innych problemów neurologicznych.

Zdaniem naukowców, zaobserwowany związek można wyjaśnić tym, że bierne palenie zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, które z kolei przyspieszają demencję.

W komentarzu odredakcyjnym dr Mark Eisner z University of California wyraża nadzieję, że większa świadomość społeczna co do niebezpieczeństw związanych z biernym paleniem przełoży się na wprowadzanie zakazów palenia w miejscach publicznych w tych krajach, w których jest ono ciągle dozwolone.

Badacz przypomina, że dotychczas ponad wszelką wątpliwość ustalono związek między biernym paleniem a wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu oraz poważnych problemów ze zdrowiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne