piątek, 5 maja 2017

Empatia - konieczna czy też nie - dla skutecznego leczenia bólu?

Znalezione obrazy dla zapytania Empatia - konieczna czy też nie - dla skutecznego leczenia bólu?

Empatia w aspekcie opieki zdrowotnej powinna być rozpatrywana nie tylko jako umiejętność lecz praktycznie jako etyczny obowiązek. 

Okazuje się jednak, iż zdobywanie wykształcenia medycznego redukuje poziom empatii. W tej sytuacji medycyna zorientowana na pacjenta wydaje się niezwykle trudna i angażująca dla lekarzy, szczególnie tych płci męskiej, gdyż w porównaniu z mężczyznami kobiety mają większą zdolność do odczuwania empatii.

W przeprowadzonej kilkanaście lat temu analizie 115 badań nad empatią wykazano niezbicie związek pomiędzy poziomem empatii, tej odbieranej przez pacjentów, a pozytywnymi wynikami leczenia. Związek ten okazał się statystycznie znamienny, choć niewielki.

Okazuje się, iż szlaki bodźców nerwowych uaktywnianych w trakcie obserwowania osoby odczuwającej ból pokrywają się ze szlakami pobudzanymi podczas rzeczywistego doświadczania bólu. Lekarz cechujący się empatią jest mniej skłonny do zignorowania zaostrzenia przewlekłego bólu u chorego. Cecha ta niewątpliwie ułatwia postępowanie z trudnymi pacjentami, także tymi obciążonymi schorzeniami psychiatrycznymi.

Istnieją także dowody potwierdzające przeciwbólowe działanie empatii. To empatyczne podejście do pacjenta zmniejsza potrzebę przyjmowania przez chorego leków przeciwbólowych. Obserwacje te dotyczyły chorych z chorobami naczyń i nerek leczonych radiologicznie. Efekty pozytywne przede wszystkim były widoczne u pacjentów silnie odczuwających lęk. W badaniu tym oceniano ból ostry, a nie przewlekły. Okazuje się, iż mniej empatyczni lekarze częściej obwiniają skutkami niepowodzenia leczenia czy też zabiegu właśnie pacjentów. Czy wszystko jednak zależy od pacjenta? Oczywiście konieczne są dalsze badania nad domniemanymi korzyściami empatii w leczeniu bólu.

Niewątpliwie bardzo ważnym jest, aby lekarz rozumiał, jak pacjent postrzega swoją chorobę. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi (także bólami głowy). W piśmiennictwie pojawia się coraz więcej informacji na temat, iż lekarze wykazujący większą empatię mogą spodziewać się lepszych rezultatów leczenia bólu. Choć skuteczne leczenie bólu z pewnością nie wymaga empatii w sposób konieczny i bezwarunkowy. 

Niewątpliwie jednak lekarz wykazujący większą empatię zostanie obdarzony przez pacjenta znacznie większym kredytem zaufania, co wpłynie pozytywnie na poprawę dostosowania się chorego do jego zaleceń, a tym samym wpłynie na finalny rezultat leczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne