piątek, 16 czerwca 2017

Kilka sposobów walki z lekkim uzależnieniem

Znalezione obrazy dla zapytania Kilka sposobów walki z lekkim uzależnieniem

Uzależnienie możemy zdefiniować jako bardzo silną potrzebę zażywania jakiejś substancji bądź wykonywania jakiejś czynności. 

Początkowo mało, a z upływem czasu coraz więcej i więcej… Uzależnienia podzielić można na fizjologiczne oraz psychiczne. Najczęściej spotyka się ludzi uzależnionych fizjologicznie, na przykład od: nikotyny, alkoholu, opioidów, czyli heroiny i morfiny, leków nasennych oraz steroidów zwanych potocznie sterydami. Uzależnieniem psychicznym można nazwać ciągłe dążenie do na przykład oglądania telewizji, grania na komputerze, robienia zakupów, pracy, jedzenia oraz wielu innych.

Niestety, zarówno uzależnienie fizjologiczne, jak i psychiczne niszczy organizm, a walka z nim jest ciężka i długa. Często człowiek przegrywa, ale jeśli ma wolę walki o własne zdrowie, a nawet życie, potrafi podołać i podnieść się z dołka. Potrafi walczyć i wygrywa… Początkowo jest to walka z własnymi słabościami. Niestety, jeśli nie zostaną one wcześnie zauważone, przeradzają się w uzależnienie, z którego szpon ciężko jest się wyrwać. Zawsze jednak należy mieć nadzieję, trzeba walczyć i nigdy nie dawać za wygraną.

Pierwszym krokiem walki z uzależnieniem jest samo przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Problem, z którym walka częstokroć będzie wymagała wsparcia innych osób. Często nie wystarczy samozaparcie, aby wyjść z nałogu, ale uświadomienie sobie faktu, iż jest się uzależnionym, to duży krok naprzód. Potrzeba teraz mocnej wiary w siebie i ogromnej chęci życia.

Często ludzie uzależnieni potrzebują rozmowy z kimś bliskim, ale bywa i tak, że nie potrafią szczerze rozmawiać z najbliższymi, natomiast zbawienna jest dla nich rozmowa z całkiem obcą osobą. Po szczerej „spowiedzi” można spróbować walczyć samemu. Należy wtedy rozpocząć życie od nowa. Co to znaczy? Znaczy to, iż należy pozbyć się z domu wszystkich rzeczy, które mogą przypominać o nałogu, wszystkie, które mogą się łączyć bezpośrednio lub pośrednio z uzależnieniem. Mogą to na przykład być wszystkie popielniczki i papierosy, jeśli ktoś chce rzucić palenie. Dla osoby uzależnionej od alkoholu mogą to być puste lub pełne butelki zawierające procentowe trunki, kieliszki, lampki na wino lub inne.

Bardzo ważną rzeczą jest organizacja czasu oraz sposobu walki z nałogiem. Należy dobrze zaplanować swój dzień. Odwiedzane miejsca nie mogą wywoływać chęci np. zapalenia papierosa. Przy największej chwili słabości można przykładowo zjeść czekoladkę lub zająć czymś uwagę (dobry film, spacer, książka). Warto też nagradzać się za każdorazową wygraną bitwę, gdyż pomoże to wygrać wojnę z nałogiem. Jeśli jednak wszystkie podejmowane próby kończą się klęską, należy zwrócić się po pomoc do kogoś doświadczonego. Istnieje wielu psychologów zajmujących się takimi problemami. Również specjalne ośrodki nigdy nie odmówią pomocy.

Ważne jest tylko, aby zdecydować się sięgnąć po taką pomoc.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne