czwartek, 29 czerwca 2017

Szkodliwość tytoniu bez względu na postać

Znalezione obrazy dla zapytania Szkodliwość tytoniu bez względu na postać

Szeroko zakrojone, intensywne kampanie antynikotynowe spowodowały, że w ostatnich latach liczba osób palących papierosy zmalała. 

Spowodowało to marketingową reakcję obronną ze strony producentów nikotyny. Opracowano kampanie marketingowe wskazujące na fakt, iż palenie cygar lub fajki nie jest w tak znacznym stopniu niebezpieczne dla zdrowia jak palenie papierosów. Tłumaczenie producentów koncentrowało się na sugestiach, że nowo promowane formy palenia w mniejszym stopniu wiążą się z inhalacją dymu tytoniowego do płuc, a co za tym idzie, z jego mniejszym toksycznym wpływem na stan tkanek płuc.

Z punktu widzenia medycznego nie jest to jednak prawdą. Wykazano bowiem, że zarówno palacze cygar jak i fajki inhalują dym tytoniowy, który dodatkowo, w związku z tym, iż zawiera więcej nitrozoamin powoduje nasiloną absorpcję nikotyny w drogach oddechowych.

Zaprzeczają temu również opublikowane wyniki badań epidemiologicznych, które dla palenia fajki i cygar wskazały na wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, wzrost ryzyka choroby obturacyjnej płuc, wzrost ryzyka raka płuc, a także wzrost ryzyka zgonu niezależnie od przyczyny.

Dokonano szacunkowych wyliczeń, że palenie papierosów powoduje utratę średnio 6,8 roku życia, a palenie cygar i fajki skróci nasze życie o średnio 4,7 roku. Na niekorzystny wpływ palenia fajki i cygar wskazują również pomiary wydolności płuc. Nikt z nas nie ma wątpliwości, iż palenie tytoniu w każdej postaci jest ze wszech miar niekorzystne dla zdrowia. 

A przemysł tytoniowy w obecnej chwili ratuje się wykorzystując luki w systemach prawnych, zmieniając kierunek promocji swoich produktów z palenia papierosów (tu w grę wchodzą większe podatki), na „bezpieczne palenie fajki lub cygar”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne