piątek, 9 sierpnia 2013

Muzykoterapia kreatywna.


Czy wiesz:


*Chcąc wprowadzić rekiny w miłosny nastrój, niemieccy naukowcy odtwarzają im romantyczne piosenki. W projekcie uwzględniono wszystkie 10 akwariów Sea Life. Ryby nie spłodziły bowiem wystarczająco dużo potomstwa. Dwa razy dziennie przez godzinę rekiny będą słuchać różnych gatunków muzyki: popu, reggae, a nawet utworów klasycznych. Jeśli eksperyment się powiedzie, zwiedzający będą mieli co podziwiać. Rytuał godowy rekinów jest naprawdę spektakularny: samiec ściga samicę, a nawet podgryza jej płetwy.

*Że w Monaco orkiestra jest liczniejsza niż armia.

*Co to jest Somatron? To urządzenie do słuchania muzyki całym ciałem!!! Jest to rodzaj łóżka lub fotela, który wibruje i pulsuje w rytm muzyki. Podłącza się je do zwykłego domowego sprzętu audio. Ta dość niecodziennna metoda doskonale wspomaga leczenie depresji, autyzmu, zwiększonego poziomu agresji, bólu głowy.

*Czym jest Muzykoterapia Kreatywna? To fantastyczna metoda leczenia nawet poważnych zaburzeń psychicznych. Jej głównym założeniem jest to, że każdy człowiek jest muzykalny czyli REAGUJE NA MUZYKĘ. Podstawową techniką stosowaną w tej metodzie jest współimprowizacja, której efektem jest komunikacja pomiędzy muzykoterapeutą a pacjentem.

*Że zjawiskiem, które najbardziej stymuluje rozwój mózgu jest odbiór muzyki.

*Płód zaczyna odbierać dźwięki już w 23 tygodniu ciąży

*Osoba, która boi się wody nie powinna słuchać muzyki relaksacyjnej z odgłosami wody (strumyk, morze). Należy wtedy wybierać płyty z samą muzyką lub odgłosami lasu lub łąki.

*Że naukowcy z Cleveland Clinic Foundation przeprowadzili badania, z których wynika, że muzyka prócz wartości artystycznych ma również pozytywny wpływ na stan naszego organizmu i umysłu. Udowodniono, że w 20-25% przypadków łagodzi ona... ból.

*Wynikiem testów przeprowadzonych na 60 pacjentach kliniki cierpiących z powodu przewlekłego bólu (trwającego ok. 6,5 roku) dolegliwość była stała i dotyczyła kilku części ciała. Pacjenci poddawani byli muzykoterapii. Wybierali swoje ulubione utwory, bądź te, które proponowali im naukowcy. Po tygodniu 21% osób biorących udział w eksperymencie zgłaszało częściowe zmniejszenie dolegliwości oraz 25% zmniejszenie depresji chorobowej. Dzięki dobroczynnemu wpływowi muzyki, czuli się silniejsi i mniej odczuwali swoją niepełnosprawność.

*Że słuchanie muzyki w trakcie porodu zmniejsza ból i redukuje stres kobiety.
Badania prowadzone przez Sasitorn Phumdoung z Case Western Reserve University w USA wykazały, że łagodna muzyka zmniejsza ból porodowy i opóźnia wyczerpanie emocjonalne kobiety podczas rodzenia dziecka. "Kobiety boją się porodu z powodu towarzyszącego mu bólu. Wiele z nich nie przyjmuje jednak środków przeciwbólowych. Sądzą, że takie medykamenty mogłyby negatywnie oddziaływać na przebieg porodu i stan zdrowia dziecka" - wyjaśnia Phumdoung. Zdaniem badaczki słuchanie łagodnej muzyki przez rodzące kobiety mogłoby stanowić alternatywę dla środków przeciwbólowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - nastawienie psychiczne